Kazova Tarım İşletmesi arazisinin toprak etüdü, haritalanması ve sınıflandırılması
- Tez No: 65968
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER DURAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
I ÖZET KAZOVA TARIM İŞLETMESİ ARAZÎSİNİN TOPRAK ETÜDÜ, HAR1TALANMASI VE SINIFLANDIRILMASI Hasan TAŞOVA Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabil im Dalı Doktora Tezi 1997, 187 Sayfa Danışman : Doç. Dr. Alper DURAK Jüri : Prof. Dr. Mustafa KILIÇ : Prof. Dr. Mustafa ÇANGA Bu çalışmada toplam alanı yaklaşık 5500 dekar alan olan Kazova Tarım İşletmesi topraklarının önemli fiziksel, kimyasal ve morfolojik özellikleri araştırı imiş,toprakların detaylı olarak etüd edilmesi sonucu hazırlanan temel toprak haritası değişik amaçlar doğrultusunda yorumlanmıştır.Temel toprak haritası¬ nın yorumuyla işletme arazilerine ait yetenek sınıflaması ve toprakların sulu tarıma uygunluk sınıflaması haritaları oluşturulmuştur. işletme toprakları iki ana fizyoğrafik ünite üzerinde oluşmuştur. Yüksek arazilerde kireçli ana materyaller üzerinde iki ayrı toprak serisi tanımlanarak haritalanmıştır. Aluviyal araziler ise Yeşilırmağın geçmişteki eski yatakları arasında bu nehir faaliyetleri sonucunda depoladığı materyaller üzerinde oluşmuş toprakları içermektedir. Bu ana fizyoğrafik ünite üzerinde nehire olan konumlarına göre Nehir Sırtları ve Nehir Terasları olmak üzere iki alt fizyoğrafik ünite belirlenmiştir. Sözkonusu alt fizyoğrafik ünite üzerinde beş ayrı toprak serisi tanımlanmış ve haritalanmıştır. Detaylı toprak etüd ve haritalama metodu ile yapılan araştırmada temel kartografik materyal olarak 1:25000 ölçekli siyah-beyaz hava fotoğrafları ile 1:15000 ölçekli topoğrafik harita kullanılmıştır. Haritalama ünitesi olarak toprak serileri ve bunların önemli fazları seçilmiştir.işletmenin yüksek araziler kısmında dik ve çok dik eğimlerde erozyon tehlikesi, hafiften dik eğime kadar olan bazı arazilerde ise toprak sığlığı ve hafif taşlılık sorunları bulunmaktadır. Bu arazilerin dikkatli kullanılması, bazı alanlarda kontrollü olarak yem bitkileri üretimi ve otlatmanın yapılması gerekmektedir. Aluviyal arazilerde dikkati çeken eri önemli özellik tuzluluk, alkalilik ve drenaj sorunudur. Taban suyu seviyesinin yük-.sek olması ve toprak geçirgenliğinin düşük olması nedeniyle aluvlyal arazilerin büyük bir kısmında drenaj, alkalilik ve tuzluluk sorunu mevcuttur. Sorunlu alanlarda drenaj kanalları açılarak taban suyu seviyesi düşürülmeli ve ıslah çalışması yapılarak geçirgenliğin artırılmasına çalışılmalıdır. işletme toprakları Toprak Taksonomisi ve FAO/UNESCO sis- sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Toprak Taksonomisinde Entisol ordosunda, FAO/UNESCO sisteminde Lithosol, Regosol ve Fuluvisol sınıflarına karşılık gelen özellikler taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT SOIL SURVEY, MAPPING AND CLASSIFICATION OF KAZOVA AGRICULTURAL FARM SOILS Hasan TAŞOVA Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Selence Department of Soil Selence Doctorate Thesis 1997, 187 page Supervisor Assöc. Prof. Dr. Alper DURAK Jüry Prof. Dr. Mustafa KILIÇ Prof. Dr. Mustafa ÇANGA in this study, important physical, chemical and morpholo- gical features of the sol Is of Kazova Agricultural farm being total area of 550 hectares were studied. After detail soll studies a basic sol l map was prepared and this map was in- terprated for different purposes. After interpretation of the basic soil map,the land capability classification map and irri- gation suitability classification map of this farm were prepa¬ red. Farm soils are formed on two main physiographic units. On the slope lands ( being formed on calcareous material ), ge- nerally two different soil series were defined and were mapped. Alluvial land are being formed due to material deposited by Ye- şilırmak river, Two sub-physiographic units were traced on this main physiographic unit.These are river banks and terraces. Five different soil series were defined and mapped on above two sub-physiographic units. Detailed soil survey and mapping method was used in this. study. 1:25000 scaled black-white air photographs and 1:15000 topography map were used.Soil series and their important phases were used as mapping units. There was serious erosion on high and very high slopes. There was shallow soil depth and slightly stone problem on low to high slope lands. The controlled management and controlled cultivation of forage crops together the proper pasture feeding is necessary for these lands.On the alluvial lands salinity, alkalinity and drainage are the main problems. The main reasons of these problems are high water table and low water penetration. Due to this drainage channels must be opened for draining water so as to decrease the water table and soil improvement with soil amendments must be made for increasing the soil water penetration. Farm soils were classified according to Soil Taxonomy and FAO/UNESCO systems. According to Soil Taxonomy the studied soils were classified as Entisol order where as to FAO/UNESCO system the soil were classified as Lithosol, Regosol and Fluvi- sol orders.