Tokat yöresinde 1988 kışında ekilen 40 arpa hat ve çeşitinde verim ve verim öğeleri üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 8368
  2. Yazar: ŞÜKRÜ OLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZER SENCAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
40 - Özet : Bu d eneme, Toka t bölgesi için yazlık ve yüksek verimli arpa hat ve çeşitlerini belirlemek amacıyla, 1983 vegatasyon döneminde, T oka t Kazova şartlarında yü rütülmüştür. Denemede, Toka t Ziraat Fakülteni tarafın dan yurt içinden ve yurt dışından temin edil en, 3 6 hat ve 4 çeşit olmak üzere toplam 40 arpa hat ve çeşiti kullanılmış tır ve Araştırma tesadüf blokları deneme düzenine gö re üç tekerrürlu olarak kurulmuştur. Toplam 120(3x40) parselden oluşan denemede, bir parselin büyüklüğü 2 m x 1m 2 m (metrekare) dir. Ekim tarihi, 13.,2.1988'dir. Her parsele yaklaşık 18-20 cm sıra aralığıyla sıra ya olmak üz ere, 3-4 cm derinliğinde elle ekim yapılmış tır. Ekiml e birlikte, fosforlu gübrelemenin tamamı ;azot lu gübrenin 4 Kg/da 2lık kısmı verilmiştir »Azotun ikin ci 6 Kg/da 'lık kısmı sapa kalkma döneminde verilmiştir. Denemede, ha t ve çeşitlerin tane verimi yanın da önemli verim kompanentleride incelenmiştir. Bu ça lışmada kullanılan arpa hat ve çeşitleri arasındaki fark hasat indeksi dışında, tüm faktörlerde önemli bu lunmuş tur. Yapılan verim sınıflamalarında, en yüksek sa man verimi 11 nolu hatta, toplam verim 26 nolu hatta, hasat indeksi 27 nolu hatta, metrekarede sap sayısı 39 nolu Tokak 157/37 çeşitinde, metrekarede başak sayısı- 41 - 10 nolu hatta,başakda tane sayısı 16 nolu hat ta, t ek başak verimi 16 nolu hatta, Bin tane ağırlığı 12 ve 13 nolu hatlarda t bitki boyu 26 nolu hatta, başak boyu 11 nolu hatta, elde edilmiştir, Tokat şartlarında yapılan bu denemede tane ve rimi bakımından en yüksek değer 9 ve 25 nolu hatlarda belirlenmiştir,, En düşük tane verimi ise 38 nolu hatta saptanmıştır» 9 nolu hattın toplam verimi ve hasat in deksinin yüksek, bitki boyunun kısa olması, yüksek veri mi oluşturan unsurlar olarak ortaya çıkmaktadır. 25 no lu hatta ise toplam verim ve hasat indeksinin yüksek liği verimi olumlu etkilemiştir.Ancak, 12,13,14,15 no lu hatların ve 40 nolu Kocaoğlu çeşitinin dışında ka lanlar çok büyük oranda {% 90-100) yatma göstermişler dir. Yatma göstermi yenlerin ise verimleri düşük bulun?- muştur.
Özet (Çeviri)
- 42 - SUMMARY: This trial was done in order to determine hirh productive barley lines and kinds which was produced at sııramer vegetation period in Tokat Kazova conditions. In this trial, total 40 barley lines and kinds which were and abroad were used. This barley lines and kinds were made from 36 lines and 4 kinds. The research was set up for three times, according to the trial order of coincidence blocks. In this trial which consists of 120(3x40) plots of land, the area of one plot of land is 2 m (2 mxl m).The date of sowing was 13. 2. 1988. The sowing was done as 5 row, with nearly 18-20 cm row distance, and 3-M- cm depth at every plots of land by hand. All of the phosphoraus fertilizer and 4 kg of nitrogen fertilizer was given at the formation period of stalk. In this trial important productivity components were analysed besides the productivity of ^nin n_r ij_ n°s and kinds. The difference between the barley kinds and lines which was used in this work was found as im portant expect harvest index at all the factor. The result of research are the highest grain productivity at line 9, the highest straw productivity at line 26, harvest index at line 27, the maximum number of stalk inmetersquare,m the kîâd of Tokak 157/37 at line 39, the maximum number of ear in metersquare at line 10, the maximum number of grain in ear at line 16, the highest ear productivity at- 43 - line 16, the maximum.. weight of thousand, prain at lines 12 and 13, the length of plant (barley) at line 26, the length of ear at line 11. In this trial, which was done of Tokat conditions, the maximum grain productivity was determined of lines 9 and 25. The minimum grain productivity was determined at li ne 38. The high total productivity at line 9, short length of plant, the harvest index are the elements of hir:h producti vity. The line 25 which has the high total productivity and harvest index effects the productivity as pozitive.But the majority of lines and kinds lenat (90-100$) except the li nes of 11,13,14,15 and 40 th Kocaoglu kind* The productivity of the lines and kinds which didn't lean was found as law.