Modern bir süt sığırcılığı işletmesinde optimum motor güçlerinin analizi
The Analysis of optimum engine power in a modern dairy
- Tez No: 7367
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
MODERN BİR SÜT SlfilRCILlBl İŞLETMESİNDE DPTİMUM MOTGR GÜÇLERİNİN ANALİZİ ( Yüksek Lisans Tezi ) Kâmil GÜNGÖR GAZİ ÜNİUERSİTESİ ? FEN BİLİMLERİ ENSTÜTÜSÜ Mart 19B9 ÜZ Bu çalışmada, (TİGEM) Kazava Tarım İşletmesi Süt sığırcılığı bölümünde bulunan elektrikli tüketiciler optimum güçte seçilip seçilmedikleri yönünden incelenmiştir. İşletmede bulunan süt sağma, süt soğutma ve temizleme düzenekleri üzerinde çeşitli denemeler yapılmıştır. Süt sağma makinelerinin çekmiş olduğu elektrik enerjileri sabah ve akşam sağımları için ayrı ayrı ölçülmüştür. Süt soğutma ünitesinin tüketmiş olduğu enerjiye çevre sıcaklığı ve 'yükleme derecelerinin etkileri incelenmiştir. Sıcak su hazırlama ünitesinin farklı besleme suyu sıcaklıklârında; çalışma süreleri ve tükettiği, enerjiler ölçülmüştür. Yapı lan denemeler sonunda, süt sağma makinasının optimum güçte seçilmediği belirlenerek optimum güç ve bu gücü bulma yöntemi önerilmiştir. Süt soğutma makinasının ise optimum güçte seçildiği görülmüştür. Ancak soğutma ünitesinin yetersiz yalıtımının enerji kaybına neden olduğu gözlenmiştir. Sıcak su hazırlama ünitesindeki elektrik enerjisi tüketiminin en yüksek olduğu gözlenmiştir. Bu nedenle sıcak su hazırlamada alternatif enerjilerin kullanılması önerilmiştir. Modern süt sığırcılığı işletmelerinin özendirilmesi gereğine: dikkat çekilmiştir. Bu tip işlet melerin mekanik ve elektrik donanımlarının ithalat yerine Türkiye'de yapılmasının mümkün olduğu görüşüne varılmıştır. III
Özet (Çeviri)
THE ANALYSIS OF OPTIMUM' ENGİNE POWER IN A MODERN DAIRY ( M.Sc. Thesis ) Kâmil GÜNGÖR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY March 1989 ABSTRACT In this work the electric devices has been from the wiew point that if they have been selected at optimum power on the dairy of Kazova Tarım İşletmesi (TİGEM).Some experiment has been done on milking, milk cooling and cleaning devices on the dairy. The juice that the milking machines consume has been measured in the morning and in the evening separately. The temperature of the enviroment and the effect of the loading degree on the energy that the milk cooling unit consume have been studied. The working period of hot water unit at different feeding temperatures and the energy it consume have been studied. At the end of the experiment, it has been revealed that the milking machine has not been selected at optimum power, and the optimum power along with the way to find it hab been recommended. On the other hand; it has been foundout that the milk coaling devices has been selected at optimum power.Howeverjit has been insufficient isolation of the colling unit causes enerrgy loss. It has been observed that the energy consumption of hot water unit is high. Therefore it has been recommended to use alternative energy to obtain hot water. The importance to arouse interest for modern dairies has been stated. We have come to the conclusion that the mechanical and electrical outfit of such dairies can be obttained through domestic market instead of importing them. IV