Üç nesil kadının kente ilişkin mekansal pratikleri: Çorum ve İzmir Aliağa örnekleri üzerinden bir çalışma
Urban spatial practices of three generations of women: a study on corum and İzmir Aliaga
- Tez No: 659682
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kent, zaman içinde değişen sosyo-kültürel yapısı ile içinde barındırdığı toplumları etkiler ve kendisi de bu değişimden etkilenir. Toplumsal yapının değişmesi, kentin sosyolojik olduğu kadar fiziksel mekânını da dönüşüme uğratır. Bu dönüşümün ana unsurlarından olan sosyal ve fiziksel çevre, o toplumda kamusal alanın anlamını ve kullanımını değiştirir. Gündelik hayatın mekânsal devinimi içinde, kamusal alanla ilişkileri en karmaşık olan gruplardan biri de kadınlardır. Ülkemizde, kadınların kentsel kamusal alana ve özel alana dair mekânsal deneyimleri, her bir nesil için keskin farklılıklar gösterir. Farklı kuşaklardan kadınların gündelik yaşam deneyimleri değerlendirildiğinde; bu bağlamdaki farklılıklar bize kent mekânını, kültürünü, hafızasını ve tarihini okumamız için önemli veriler sunabilir. Bu tezin amacı; aynı etnik kökenden gelen üç kuşak kadının farklı zaman dilimlerinde, farklı kent mekânlarına erişimlerini ve gündelik yaşam pratiklerini, deneyimledikleri kentler üzerinden karşılaştırmalı olarak incelemektir. Kırsaldan kente göç hareketi, azınlık olma durumu ve toplumsal cinsiyet rollerinin etkilerini mekânsal deneyimler üstünden okuyarak“kadın ve mekân”olgusuna eleştirel bir değerlendirme yapılması hedeflenmiştir. Çalışma; üç kuşak kadın ve onlarla birlikte kamusal mekân deneyimi yaşamış olan diğer kullanıcılar ile yapılan derinlemesine görüşmeler, kentlere ait görsel ve yazılı kaynaklar aracılığı ile kent mekânlarına ve kent tarihine ait bilgileri ortaya koyan bir tarih belgelemesidir. Farklı zaman dilimlerindeki sosyo-kültürel, sosyo-ekonomik ve sosyo-politik yapıların, kadının kent mekânına erişiminde ve kamusal mekân kullanımında ne derece etkili olduğu, bu etkileşimin mekânı nasıl değiştirdiği araştırılmış ve çalışma sonucunda kuşaklar arası keskin farklılıklara ulaşılmıştır. Tezin araştırmasına konu olan kentsel deneyimler; Çorum ili merkez ilçesi ve İzmir ili Aliağa ilçesi ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
City influences the societies it contains within its socio-cultural structure that changes in time while it is also influenced by this change. The change in social structure transforms the physical environment of the city as well as its sociological environment. Social and physical environment, which are among the key elements of this transformation, change the meaning and use of the public space in that society. The one of groups who use public space most complicated within the spatial routine of daily life are women. In our country, spatial experiences of women related with the urban public space and private space show sharp differences for each generation. When the daily life experiences of women from different generations are assessed, the differences within this context can give us important data to read the urban space, culture, memory and history. The aim of this study is to comparatively examine the access to urban space and daily life practices of three generations of women coming from the same ethnic origin and living different cities. It is also aimed to make a critical assessment of the phenomenon of“woman and space”by reading the rural-urban migration, minority status and social gender roles through spatial experiences. The study is an oral history document that reveals information about urban sites and urban history through in-depth interviews with three generations of women and other users who have had a public space experience with them, and through visual and written sources of the city. It was researched to what extent the socio-cultural, socio-economic and socio-political structures in different time zones are effective in women's access to urban space and their use of public space, how this interaction changes the space and accordingly how sharp differences have been reached between generations. Urban experiences that are the subject of the thesis research; It was evaluated by considering the central district of Corum and Aliaga district of Izmir.