Trakeal darlığı olan hastalarda stent uygulaması ve cerrahi sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of stent application and surgery results in patients with tracheal stenosis
  1. Tez No: 659683
  2. Yazar: ÖZGÜR GÜZEY
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT YAŞAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Trakeal stenoz tedavisinde cerrahi altın standart olarak yıllardır uygulanmaktadır; fakat komorbiditelere sahip, yüksek riskli hastalarda operasyon kararı vermek zordur. Bu komorbiditelerden bazıları; ileri yaş, DM, geçirilmiş trakea cerrahisi, malignite, KT, RT'dir. Günümüzde düşük-orta cerrahi riski olan hastalarda endoluminal tedavi uygulanarak sonuçları araştırılmaktadır. Bu çalışmada, uyguladığımız iki tedavi yönteminin verilerini değerlendirdik. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamız retrospektif, gözlemsel olarak tasarlandı. Mayıs 2002–Mayıs 2019 arasında trakeal rezeksiyon ve rekonstrüksiyon yapılan veya stent uygulanan 61 hasta incelendi. 41 erkek, 13 kadın, 54 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbidite, tam kan, rutin biyokimya, DM, stenoz etiyolojisi, steroid kullanımı, yoğun bakım öyküsü, entübasyon süresi, antibiyotik değişimi, BT ve bronkoskopi incelemesi yapıldı. Patoloji raporları, komplikasyon, komorbiditeleri, nüks durumu, peroperatif mortalite ve hasta memnuniyeti araştırıldı. Bulgular: Dahil edilme kriterlerine uyan 54 hasta çalışmaya alındı. Değerlendirmelerimize göre cerrahi ve stent uygulamalarında iki tedavi yöntemi de stenoz derecesinin düşürülmesinde, şikayetlerin gerilemesinde etkili bulundu. Stent grubu yaş ortalaması, cerrahi grubun yaş ortalamasına kıyasla daha ileri bulundu. Entübe halde yoğun bakım yatış süresi uzadıkça; ciddi darlık ve bozulmuş kıkırdak yapı bütünlüğü oranlarının arttığı gözlendi. Steroid kullanan hastalarda artmış antibiyotik değişikliği oranları izlendi. Cerrahi sonrası komplikasyon %22.5, stent işlemi sonrası komplikasyon %53.6 bulundu. Cerrahi hasta grubu memnuniyet skoru ortalaması, stent grubundan yüksek bulundu. Sonuç: Endoluminal tedavi etkinliği yüksek riskli hastalarda gösterildi. Tedavi tercihlerine bakıldığında; stent grubunda daha uzun lezyonlara müdahale edildiği, ileri derece darlığı olan hastaların daha uzun YBÜ yatış sürelerinin olduğu ve steroid kullanan hastalarda artmış antibiyotik değişikliği göze çarpsa da, tedavi tercihi için istatistiksel anlamlı fark gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Objective: Surgery has been used as the gold standard in the treatment of tracheal stenosis for years; However, it is difficult to make an operation decision in high-risk patients with comorbidities. Some of these comorbidities are; advanced age, DM, previous tracheal surgery, malignancy, chemotherapy, RT. Nowadays, endoluminal treatment is applied in patients with low-moderate surgical risk and its results are investigated. In this study, we evaluated the data of two treatment methods we used. Material and Methods: Our study was designed retrospectively and observationally. 61 patients who underwent tracheal resection, reconstruction or stenting between May 2002 and May 2019 were analyzed. 41 men, 13 women, 54 patients were included in the study. Age, gender, comorbidity, whole blood, routine biochemistry, DM, stenosis etiology, steroid use, intensive care history, intubation time, antibiotic exchange, CT and bronchoscopy examinations were performed. Pathology reports, complications, comorbidities, recurrence, perioperative mortality and patient satisfaction were investigated. Results: Fifty-four patients who met the inclusion criteria were included in the study. According to our evaluations, both treatment methods in surgery and stenting were found to be effective in reducing the degree of stenosis and regression of complaints. The mean age of the stent group was found to be higher than the average age of the surgical group. As the duration of intensive care stay in intubated state increases; It was observed that the rates of severe stenosis and impaired cartilage integrity increased. Increased antibiotic change rates were observed in patients using steroids. Postoperative complications were 22.5%, and post-stent complications were 53.6%. The average surgical patient group satisfaction score was higher than the stent group. Conclusion: Endoluminal treatment efficacy has been demonstrated in high risk patients. Considering the treatment preferences; Although longer lesions were intervened in the stent group, patients with severe stenosis had longer ICU stay and increased antibiotic change in patients using steroids, no statistically significant difference was found for treatment preference.