Malign santral hava yolu patolojilerinin tanısında fiberoptik / rijid bronkoskopinin yeri
Role of fiberoptic / rigid bronchoscopy in the diagnosis of malign central airway pathologies
- Tez No: 712126
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM NEDİME SÖKÜCÜ, DOÇ. DR. CENGİZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Yedikule Göğüs Hastalıkları Ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Tanısal bronkoskopik girişimin mutlak gerekliliğinde ilk Fiberoptik Bronkoskopi'nin (FB) tanısal olmaması durumunda ya tekrarlayan FB ya da mümkün olan merkezlerde Rijid Bronkoskopi (RB) ile girişime devam edilmektedir. Çalışmamızda FB'nin tanısal olmadığı hasta grubunda, tekrarlayan girişime FB ya da RB ile devam edilmesini etkileyen faktörlerin ve sonuçların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 2013-2020 yılları arasında malign santral hava yolu patolojisi varlığı şüphesi ile uygulanan FB'nin tanısal olmadığı, santral hava yolu darlığı veya intraprosedürel komplikasyonlar gelişmesi nedeniyle tanısal veya tanısal ve terapötik RB uygulanan 158 hasta ve tekrarlayan tanısal FB uygulanan 50 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamızda girişime RB ile devam edilen 158 hastanın yaş ortalaması 61,15 ± 12,63(21-89), 122'si erkekti. Girişime FB ile devam edilen 50 hastanın yaş ortalaması 64,9 ± 9,8 (43-89) olup 47'si erkekti. Yaş, cinsiyet, komorbiditeler, antikoagülan kullanımları açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Objective: In the absolute requirement of diagnostic bronchoscopic intervention, if the first Fiberoptic Bronchoscopy (FB) is not diagnostic, the intervention is continued either with recurrent FB or with Rigid Bronchoscopy (RB) in possible centers. In our study, it was aimed to evaluate the factors and results that affect the continuation of the repetitive intervention with FB or RB in the patient group which FB is not diagnostic. Materials and methods: Between 2013 and 2020, 158 patients who underwent diagnostic or diagnostic and therapeutic RB due to the central airway stenosis or intraprocedural complications, and 50 patients who underwent recurrent diagnostic FB, were retrospectively analyzed. Results: In our study, the mean age of 158 patients whose intervention was continued with RB was 61.15 ± 12.63 (21-89), 122 of them were male. The mean age of 50 patients whose intervention was continued with FB was 64.9 ± 9.8 (43-89) and 47 were male. There was no statistical difference between the groups when compared in terms of age, gender, comorbidities, and anticoagulant use.