Yapışma yüzeyi ankrajlı ahşap-ahşap bağlantıların deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of adhesive surface anchored wooden-wooden connections
  1. Tez No: 659693
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZDEN ACEHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, sarıçam (Pinus sylvestris L.) odunundan elde edilen 20 mm kalınlığındaki ve 100 mm genişliğindeki ahşap lameller kullanılarak birbirlerine yapıştırıcı ve yapıştırıcı ile birlikte mekanik ankrajlar ile bağlanmış olan, kenetlenme uzunlukları 180, 250 ve 350 mm olarak değişim gösteren ahşap bağlantı bölgelerinin, eksenel çekme yükü etkisi altındaki genel yük deplasman davranışları deneysel olarak incelenmiştir.Ahşap yapılar ve yapı elemanlarında yapıştırıcı ve mekanik bağlantı elemanları ile bir araya getirilmiş birleşim bölgerinin genel yük-deplasman davranışı, kayma gerilmesi-kayma deplasmanı davranışları yapısal sistemin kapasitesi ve göçme mekanizmaları üzerinde son derece etkilidir. Ahşap-ahşap bağlantı bölgelerinin davranışları malzemenin mekanik özelliklerine, yapısına ve türüne göre çok büyük oranda değişim gösteren farklı kayma gerilmesi- kayma deplasmanı davranışları sergileyen, incelenmesi gerekli olan önemli bir konudur. Ahşap yapı elemanlarının yapıştırıcı ve yapıştırıcı ile birlikte mekanik ankrajlar ile birleştirilmesi durumunda genel yük-deplasman davranışlarının, bağlantı bölgesindeki gerilme dağılımları ile kayma gerilmesi - kayma deplasmanı davranışlarının incelendiği kapsamlı bir deneysel çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Bu nedenle deneysel bir çalışma planlanmıştır. Bu çalışma kapsamında birbirlerine yapıştırıcı ve yapıştırıcı ile birlikte mekanik ankrajlar ile bağlanmış olan, kenetlenme uzunlukları 180, 250 ve 350 mm olarak değişim gösteren ahşap bağlantı bölgelerinin, eksenel çekme yükü etkisi altındaki genel yük deplasman davranışları deneysel olarak incelenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında birleşim bölgesinde kullanılan mekanik ankraj sayısı ve yerleşiminin değişim göstermesinin, genel yük-deplasman davranışı ve kayma gerilmesi- kayma deplasmanı davranışları üzerindeki etkileri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, using 20 mm thick and 100 mm wide wooden coverslips obtained from Pinus sylvestris L. bonded to each other with glue and glue together with mechanical anchors, wooden connection areas, whose clamping lengths vary between 180, 250 and 350 mm, general load displacement behaviors under the influence of tensile load were investigated experimentally. The general load-displacement behavior, shear stress-shear displacement behavior of the junction areas combined with glue and mechanical fasteners in wooden structures and building elements are highly effective on the capacity of the structural system and the collapsing mechanisms. Behavior of timber to timber connection areas is an important subject that needs to be examined, exhibiting different shear stress-shear displacement behaviors, which vary greatly depending on the mechanical properties, structure and type of the material. In the case of combining wooden building elements with mechanical anchors with glue and glue, a comprehensive experimental study examining the general load-displacement behaviors, stress distributions in the bond region and shear stress-slip displacement behaviors has not been found in the literature. Therefore, an experimental study is planned. Within the scope of this study, general load displacement behaviors of under the influence of axial tensile loads are investigated experimentally, which are connected to each other with glue and glue together with mechanical anchors and whose clamping lengths vary between 180, 250 and 350 mm. In addition, the effects of changing the number and location of the mechanical anchors used in the junction area on the general load-displacement behavior and shear stress-slip displacement behaviors were also investigated.