Gemiden gemiye tanker transfer operasyonları ve risk analizi: Olasılıksal yaklaşım
Ship to ship tanker transfer operations and risk analysis: Probabilistic approach
  1. Tez No: 659704
  2. Yazar: MUSTAFA SÖKÜKCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ŞAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, Marine, Marine Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Deniz taşımacılığında son yıllarda artan yük hacimlerine paralel olarak daha büyük kapasiteli gemilerin inşaa edilmesi ve bu gemilerin ise emniyetli bir şekilde yanaşabilecekleri uygun limanların sınırlı olması sebebi ile; daha ekonomik olması, deniz üzerinde yapılabiliyor olması ve daha kısa sürede operasyonların tamamlanabiliyor olması gibi avantajları nedeniyle denizde gemiden gemiye tanker transfer operasyonlarına talepte artış görülmüştür. Rutin liman yanaşma manevralarının aksine açık deniz koşullarında her iki geminin de hareketli olması yoluyla yapılan, her iki geminin de seyir halinde olduğu gemiden gemiye tanker transfer operasyonları yanaşma manevraları doğası gereği klasik liman yanaşma manevralarından farklı olarak bir çok riskleri de içerisinde barındırmaktadır. Taşınan petrol türevi kargoların parlayıcı ve patlayıcı özellikleri ile birlikte operasyonun yapıldığı sahanın karaya olan mesafesi sebebi ile acil müdahale araçlarına erişimin de sınırlı olduğu gözönünde bulundurulursa, bu yanaşma operasyonlarının risk analizlerinin yapılması yaşanabilecek istenmeyen olayların da önlenebilir olmasını sağlayacaktır. Gemiden gemiye transfer operasyonlarının yakın geçmişi sebebi ile akademik incelemeler ve risk değerlendirmeleri ancak son yıllarda yapılmış olan sayılı çalışmalar ile sınırlıdır. Bu sebeple bu çalışmada seyir halinde yapılan gemiden gemiye tanker transfer operasyonu yanaşma manevralarının olasılıksal risk analizi, hata ağacı analizi ve bayes ağları risk analiz metotları birlikte kullanılarak yapılmış ve çatışma kazasına yol açan risklerin olasılıkları ve aralarındaki ilişkiler tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the construction of larger capacity ships in parallel with the increasing cargo volumes in recent years and the limited number of available ports where these big ships can safely dock; demand for ship to ship transfer tanker operations at sea has increased due to advantages such as being more economical, being able to be carried out at open sea and completing operations in a shorter time. In contrast to routine port berthing maneuverings, berthing maneuvering for ship-to-ship transfer operations, where both ships are in motion and in open sea conditions, contain many risks, unlike the conventional port berthing maneuverings. Considering that the flammable and explosive properties of the petroleum derivative cargoes carried and the access to emergency response services are limited due to the distance from the land where the operation is performed, risk analysis of these berthing operations will ensure that unwanted events can be prevented. Due to the recent history of ship-to-ship transfer operations, academic studies and risk assessments are limited to only a few studies conducted in recent years. For this reason in this study, probabilistic risk analysis of underway ship to ship tanker transfer operations berthing maneuvering carried out by using fault tree analysis and bayes network risk analysis methods, the risks and relationships between the risk that caused the collision accident were tried to be determined.