Early age performance and mechanical characteristics of concrete which is used in service buildings
Hizmet binalarında kullanılan betonun erken yaş performansı ve mekanik özellikleri
  1. Tez No: 659720
  2. Yazar: YUNUS ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Beton, inşaat sektöründe önemli bir yer kapsamakta ve yaygın kullanımı her yönüyle araştırılmasını gerektirmektedir. Beton kendi karakteristik mukavemetine genellikle 28 günde ulaşmaktadır. Fakat hidratasyon sonucu daha erken günlerde de belirli miktarlarda mukavemet kazanabilmektedir. Betonarme yapıların uzun süreli performansı büyük ölçüde, beton kalitesi ve erken yaş davranışından etkilenmektedir. Ancak, betonun erken yaş davranışını etkileyen temel mekanizmalar henüz tam olarak anlaşılamamaktadır. Bu tezin araştırma konusu, betonun erken dönem mekanik özelliklerinden biri olan basınç dayanımının incelenmesidir. Özellikle büyük ölçekli hizmet binalarında kullanılan betonun erken yaş basınç dayanımını incelemek ve kalıp sökme süreleri ile ilgili önerilerde bulunmak önemlidir. Bu amaca ulaşabilmek için GIHC (Gaziantep Entegre Sağlık Kampüsü) projesinde kullanılan C25/30 ve C30/37 beton sınıflarına ait numunelere farklı günlerde (3, 7 ve 28) basınç dayanım testleri yapılmıştır. Test sonuçları ilgili standartlara göre incelenerek, betonun erken, karakteristik ve gerçek beton basınç dayanımları arasındaki ilişki verilmiştir. Bu inceleme sonucu betonun erken yaş basınç dayanım kapasitesinin ortalama %45 (3 günlük) ve %70'e (7 günlük) ulaştığı gözlemlenmiş ve beton kapasitesinin olası avantajları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Concrete has an important place in the construction industry and widespread use of concrete requires to be searched and examined in every aspect. Concrete generally reaches its characteristic strength within 28 days. But, as a result of the hydration process, concrete gains certain quantities of strength in earlier days. The longtime performance of reinforced concrete buildings, is affected greatly by the quality and behaviour of concrete at early ages. However, the basic mechanisms affecting the early age behaviour of concrete have not yet been fully understood. The research subject of this thesis is investigating the early age compressive strength of concrete, which is one of the mechanical properties of concrete. Exclusively, it is important to investigate the early age compressive strength of concrete that is used in the large-scale service buildings and to make suggestions about formwork removal time. To achieve this aim, compressive strength tests were performed on samples of C25/30 and C30/37 concrete classes which are used in GIHC (Gaziantep Integrated Health Campus) project, in different days (3, 7 and 28). Test results were examined according to relevant standards and the relationship between early age, characteristic and realized compressive strength of concrete, is given. As a result of this analysis, it was observed that capacity of early age concrete is reached average 45% (3 days) and 70% (7 days) and possible advantages of concrete capacity are evaluated.