Yeni SNS pincer tipi ligand ve bazı metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of SNS pincer type ligand and some metal complexes
  1. Tez No: 659721
  2. Yazar: AYŞE GÜL ZİREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SÖNMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE GAMZE SOĞUKÖMEROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Pincer bileşikleri; pincer bir ligandın herhangi bir geçiş metali ile kombine edilmesiyle oluşmaktadır. Literatür çalışmaları incelendiğinde, bu bileşiklerin çok geniş bir alana yayıldıkları görülmüştür. Pincer kompleksler; biyokimya, elektrokimya, tıp, katalitik ve polimer endüstri gibi alanlarda yayılım göstermişlerdir. Bu alanlarda, çeşitli polimerizasyon teknikleri, katalizör özellikleri, mikrobiyal ve kanser tedavisi gibi özelliklerinin önemi üzerinde durulmuştur. Bu çalışmada, SNS tipli yeni bir pincer ligand olan 2,6-piridindikarbonildiklorür ve 4-Bromotiyofenol'den; Cu(II), Ni(II), Fe(II) ve Pd(II) komplekslerinin sentezi gerçekleşmiştir. Elde edilen ligandın ve komplekslerin;13C-NMR,1H-NMR, , UV-Vis, FT-IR spektroskopik teknikler ve elementel analiz, fiziksel özellikler ve diğer Erime Noktası Tayini yöntemi ile yapısı aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pincer compoundsare formed by combining a primary ligand with any transition metal. When the literature studies are examined, it is seen that these compounds spread over a wide area. Pincer complexes have spread in fields such as biochemistry, electrochemistry, medicine, catalytic aand polymer industry. In these areas, the importance of various polymerization techniques, catalyst properties, microbial and cancer treatment are emphasized. In this study, from a new SNS type 2,6-pyridinedicarbonlydichloride and 4-Bromothiophenol the synthesis of the Cu (II), Ni (II), Fe(II) and Pd (II) complexes accomplished. The resultant ligand and complex thanks to 13C-NMR, 1H-NMR, UV-Vis, FT-IR spectroscopic techniques and elemental analysis, Physical properties, and other Melting Point Determination method and its possible structure has beenenlightened.