Effect of curing regimes, fly ash/slag ratios and steelfibers on mechanical properties of geopolymer concrete
Kürlenme rejimlerinin, uçucu kül / cüruf oranlarının ve çelik liflerinin jeopolimerik betonun mekanik özellikleri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 659722
  2. Yazar: MUSTAFA SHKHLEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLDEM TAYŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Sıradan Portland çimentosu (OPC) üretimi, CO2 emisyonu nedeniyle çevreye zarar vermekte, bu nedenle alternatif bir malzeme bulmak gerekmektedir. Önerilen uçucu kül (FA) bazlı jeopolimer betonun (GPC) özellikleri son yıllarda kapsamlı bir şekilde incelenmektedir. Bu çalışmada ilk olarak, FA tabanlı GPC hazırlanmış ve sodyum hidroksit (NaOH) ve sodyum silikat (Na2Sio3) solüsyonlarının karışımı ile aktif hale getirilmiştir. Öğütülmüş granüle yüksek fırın cürufu (GGBFS), toplam bağlayıcıya yüzde 0, 25 ve 50 oranlarında ilave edilerek etkileri gözlemlenmiştir. Örnekler 60 ⁰C, 80 ⁰C fırın ve ortam ısısı durumlarında kürlenmiştir. İkinci aşamada ise, çelik elyafın GPC üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, çelik elyafsız ve çelik elyaflı (0.5, 1 ve 1.5) % GPC numuneleri üretilmiştir. Sabit Na2Sio3 / NaOH ve alkalin aktivatör-bağlayıcı oranları sırasıyla 2.5 ve 0.5 olarak kabul edilmiştir. Çelik lif, GGBFS ve farklı kürleme rejimlerinin FA-GPC üzerindeki etkisini tespit etmek için çökme, basınç dayanımı, yarılma gerilme mukavemeti ve eğilme mukavemeti testleri farklı günlerde (7, 28,56) yapılmıştır. Test sonuçları, çelik elyaf ve GGBFS eklenmesinin taze özellikleri olumsuz etkilediğini ancak özellikle yapışma mukavemeti ve eğilme performansını geliştirdiğini göstermiştir. GGBFS'nin basınç dayanımı ve işlenebilirlik üzerindeki etkisinin baskın olduğu tespit edilmiştir. En yüksek basınç dayanımı 80 ⁰C sıcaklıkta 24 saat kürlenen çelik elyaf takviyeli GPC (SFRGPC) için tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ordinary Portland cement (OPC) production results in a havoc to the environment due to CO2 emission, so it is needed to find an alternative material. The properties of fly ash (FA)-based geopolymer concrete (GPC) was extensively studied in recent years. In this study, as a first step FA-based, GPC was prepared, and activated by a mix of sodium hydroxide (NaOH) and sodium silicate (Na2Sio3) solutions. Ground granulated blast furnace slag (GGBFS) was added as (0, 25, and 50) % of the total binder. Samples were cured under furnace 60 ⁰C, 80 ⁰C, and ambient state. In the second study, the effect of steel fiber on GPC was investigated. For this purpose, specimens of GPC without and with steel fiber (0.5, 1, and 1.5 %) were produced. Constant Na2Sio3/NaOH and alkaline activator to binder ratios of 2.5 and 0.5, respectively, were adopted. Experiments were made via slump, compressive strength, splitting tensile strength, flexural strength testes to detect the influence of steel fiber, GGBFS, and different curing regimes on FA-based GPC, tested at different curing dates 7, 28 and, 56 days. Test results showed that the addition of steel fiber and GGBFS affected the fresh properties negatively and notably developed bond strength and flexural performance. The effect of GGBFS was detected to be dominant on compressive strength and workability. The highest compressive strength was detected for steel fiber reinforced GPC (SFRGPC) cured at temperature 80 ⁰C for 24 hr.