Taguchi metodu ile üretilen ultra yüksek performanslı betonda (Uypb) mineral katkıların etkisi ve optimizasyonu
The effect and optimization of mineral additives in ultra high performance concrete (Uhpc) produced by taguchi method
- Tez No: 621600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK MEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Betonlarla ilgili yapılan araştırmalarda son zamanlarda en çok yoğunlaşılan konu Ultra Yüksek Performanslı Betonlarla (UYPB) ilgilidir. Bu malzeme yapıların daha uzun ömürlü olması ve ekonomik verimliliğe katkıda bulunması bakımından çok büyük önem arz etmektedir. Çok yüksek binalar ve nükleer enerji santralleri de dahil olmak üzere bazı gelişmiş inşaat mühendisliği tasarımı olan yapılar, bir füze saldırısı veya bir uçak darbesi gibi aşırı yüklemeye neden olacak olayların yaşanması olasılığını göz önünde bulundurarak inşa edilmektedir. Çünkü bahsi geçen, büyük öneme sahip yapılarda bu tarz olayların yaşanmasının çok ciddi sonuçları olabilmektedir. Bu çalışmada, UYPB'yi üretmede kullanılan çeşitli malzemelerin kullanım oranlarının ve tasarım yöntemlerinin UYPB'nin özellikleri üzerindeki etkilerinin ölçülmesi ve incelenmesi amaçlanmıştır. Bu bakımdan Taguchi yöntemi kullanılarak çeşitli UYPB karışımları geliştirilmiş ve test edilmiştir. Bu testler UYPB'nin özelliklerini değerlendirme bağlamında yapılan deneysel programların bir parçası niteliği taşımaktadır. Bileşen malzemelerin karışım oranlarına, literatürdeki veriler göz önünde bulundurularak ve yaklaşık kum aralığı bazında karar verilmiştir: kum/bağlayıcı oranı= 1, su / bağlayıcı (S/B) oranı= 0.19, PE / bağlayıcı oranı= %3.5, Pozzolanik malzeme (silis dumanı, uçucu kül ve yüksek fırın cürufu) / bağlayıcı oranı = (% 0, 10, 15, 20) ve çelik lif hacimce %1 olarak alınmıştır. Bu minvalle testler için 468 örneklik (40x40x160mm) bir karışım hazırlanmıştır. Testin 3, 7 ve 28 günlerine kadar 23 ± 2°C'de normal su kürü de dahil olmak üzere iki farklı kür şartınnda kür işlemi yapılmıştır. İkinci kür şartı olarak ise 24 saat boyunca 65°C'de sıcak su kürlemesi yapılmış ve sonrasında normal suyla kürü tamamlanmıştır. Hazırlana karışımların hem sertleştirilmiş hem de taze betonun özellikleri değerlendirilmiştir. İşlenebilirliği göstermek için taze betona yayılma çapı testi ve yoğunluğu değerlendirmek için standart birim ağırlığı testi yapılmıştır. Sertleşmiş beton numunesini incelemek için ise basınç dayanımı, eğilme dayanımı testleri ve yüksek sıcaklık etkisi ile yoğunluk, su emme, porozite testleri uygulanmıştır. UYPB üzerine yapılan Taguchi analizi ve testlerine göre basınç dayanımı (20% SD, 0% UK ve 0% YFC) ve eğilme dayanımı (10% SD, 0% UK ve 0% YFC) değerleri itibariyle basınç dayanımı standart kürlemede (NSK) 147.07MPa, sıcak kürlemede (SSK) 150.13 MPa olarak en iyi sonuçlara ulaşılmıştır. Eğilme dayanımı ise karışım (S10G10) özelinde NSK'de 26.88 MPa, SSK'de ise 27.31MPa olarak gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently time, Ultra-High Performance Concrete (UYPB) has been one of the most active research fields of concrete because it can contribute to the longer life and economic efficiency of structures. Some advanced civil engineering design facilities, including high-rise buildings and nuclear power plants, are constructed keeping in view the high probability of events causing extreme loading like a missile attack or an aircraft impact mainly because if their structures fail, there would be severe consequences. UYPB is a concrete material with high over (150MPa) compressive strength. It is very durable, and it exhibits toughness and ductility for meeting the specific needs. In this study, the methods of studying the impact and design of various materials and their proportions on the UYPB properties. Several UYPB mixtures have been developed by using the Taguchi method. It is part of the experimental programs for evaluating the properties of UYPB. The mixture proportions of component materials were decided according to the approximate ranges mentioned in the literature which are: sand to binder ratios = 1, Water to binder ratio = 0.19, PE to binder ratio = 3.5%, Pozzolanic (silica fume, fly ash and slag) to binder ratio = (0, 10, 15, 20)% and steel fiber =1% by volume. To do that, a program of 468 specimens (40x40x160mm) has been prepared for the tests, were processed cured under two different regimes, including the normal immersion water curing at 23 ± 2°C until 3, 7, and 28 days of the test, and immersion hot water curing at 65°C for 24 hours, after which, it was added to the normal water, and cured for 28 days. The properties of both hardened and fresh concrete have been assessed. We conducted the flow test for testing fresh concrete to get indicate the workability, and standard test to assess density (unit weight). For investigating the sample of hardened concrete, we conducted compressive strength, flexural strength, fire resistance tests and determining (density, absorption, and voids). The results obtained in UYPB, Taguchi analysis for compressive strength at 28 days was found (20% silica fume, 0% fly ash and 0% slag) and flexural strength was (10% silica fume, 0% fly ash and 0% slag). The compressive strength was found 147.07 MPa in (SC) and 150.13 MPa in (HC) and flexural strength was 26.88 MPa in (SC) and 27.31MPa in (HC) were reached in a mixture (S10G10).