DQ ve PM (Polimarkır) gen bölgelerinin istatistiki bilgiler yönünden bilgisayar ortamında oluşturulacak bir gen bankası ile değerlendirilmesi ve önlemlerinin belirlenmesi
- Tez No: 65973
 - Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET DQA VE PM (POLIMARKIR)GEN BÖLGELERİNİN İSTATİKİ BİLGİLER YÖNÜNDEN BİLGİSAYAR ORTAMINDA OLUŞTURLACAK BİR GEN BANKASI İLE DEĞERLENDİRİLMESİ VE ÖNEMLERİNİN BELİRLENMESİ Abdülkadİr KÜLCÜ Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen bilimleri Enstitüsü Biyoloji Ana Bilim Dağı Yüksek Lisans Tezi 1996, 27, Danışman : Prof. Dr. Kemal SOLAK Jüri : Prof.Dr.Zekeriya ALTUNER Jüri : Yrd.Doç. Dr. Necmettin YILMAZ Polimarkır gen bölgelerinin istatistiki bilgiler yönünden bilgisayar ortamında oluşturulacak bir gen bankası ile değerlendirilmesi ve önemlerinin belirlenmesi başlığı altında Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarında gen bankası oluşturularak yaklaşık 2.000 olay ve gen polimarkırları bilgisayara girilmiştir. Türkiye genelinde tek bir veri bankası oluşturulması için Ankara merkez olmak üzere, 7 bölge il ve diğer bu illeri bölgelere bağlayan Emniyet Bilgisayar Ağı kullanılarak, DNA bankası programı Foxpro For Windows programlama dili ile yazılmıştır. Mahkumların kayıtları, ülkenin nüfus dağılımı hakkındaki veriler ve mağdurlardan elde edilen bilgiler DNA bankası alt veri tabanlarında tutularak, ağ üzerindeki her labaratuvarda DNA kayıtlarını barındıran veri tabanları ile merkezde bir küme oluşturulmuştur. DNA bankası programının hayata geçirilmesi ve Kriminal Daire Başkanlığı arşivlerinde tutulan Genetik bilgilerin bu programa kaydedilmesiyle Türkiye genelinde bölgelere göre HLA fenotipleri, frekansları ve gen frekansları ortaya çıkmıştır. Ayrıca Türk Toplumunda tesbit edilen antijenlerin bölgelere dağılımı tesbit edilmiş. ANAHTAR KELİMELER HLA DQA1 (Previously referred to as HLADQct) LDLR (Low Density Lipoprotein Receptor) GYPA (Glikoforin A) HBGG (Hemoglobin G Gammaglobin) D7S8 (7. Kromozomun 8. Bandı) GC (Group Specific Component)
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT ASSESSMENT OF DQa AND PM (POLIMARKER) GEN REGIONS BASED ON STATISTICAL INFORMATION ORIGENTATION IN A COMPUTER ENVIRONMENT WITH A GEN BANK TO BE FORMED AND DETERMINATION OF MEASURES Abdülkadİr KÜLCÜ Gaziosmanpaşa Universitly Institute of Science Department of Bioglogy Uppergraude Thesis 1996, 27, Stafs : Prof. Dr. Kemal SOLAK Jury : Prof. Dr. Zekeriya ALTUNER Jury : Yrd.Doç.Dr. Necmettin YILMAZ In the Criminal Police Laboratory of the General Directorate of Security, a gen bank, under the heading“Assessment of DQa and PM (Polimarker) gen regions based on statistical information environt of measures”has been formed. An approximate amount of 2.000 events and a gen polimarker have put in to the computer. To form a single data bank for entire Turkey, by assining Ankara as the center, the security Computer Network connecting cities in 7 regions and the others was used. The program of the DNA bank was written the with the Foxpro For Windows programming language. The record of the persons in prison, data about population distribution of the country and the information obtained from victims were kept in- sub-data base of the DNA bank. With the data bases that countain the DNA records in each laboratory in the Network, a set (accumulation) has been formed in the center. The putting of the DNA bank programming into life and buy having the genetic information kept in the archives of the Department of Criminal recorded into this program, the HLA phenotypes, frequncies and gen frequncies has been attained throughout of Turkey. Furthhermore, the regional distribution of the of the antiges determinedin the Turkish community has been determined. WORDS KEY : HLA DQA1 (Previously referred to as HLADQa) LDLR (Low Density Lipoprotein Receptor) GYPA (Glycophorin A) HBGG (Hemoglobin G Gammaglobin) D7S8 (7. Kromozomun 8. Bandı) GC (Group Specific Component)