Tokat (Kazova)'da farklı ekim sıklıklarının mungo fasulyesinin (vigna radiata (l.) wilczek) verim ve bazı argonomik özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 65974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİF GEBOLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET TOKAT (KAZOVA)'DA FARKLI EKİM SIKLIKLARININ MONGO FASULYESİNİN (Vigna radiata (L. ) Wilczek) VERİM VE BAZI AGRONOMİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ A. FDAT TURGOT Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabil im Dalı Yüksek Lisans Tezi 1997,28 sayfa Danışman : Yard. Doç. Dr. Naif GEBOLOĞLU Jüri : Prof. Dr. Abdurahman YAZGAN Jüri : Doç. Dr. İbrahim DEMİR Jüri : Yard. Doç. Dr. Naif GEBOLOĞLU Bu çalışmanın amacı farklı ekim sıklıklarının Tokat (Kazova)'da mungo fasulyesi (Vigna radiata(L.) Wilczek)'nin verim ve diğer agronomik özellikleri üzerine olan etkisini belirlemektir. Deneme tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre ve 3 teker rürlü olarak kurulmuştur. Bitkisel materyal olarak Asya Sebzecilik Araştırma ve Geliştirme Merkezi orijinli 2 mungo fasulyesi çeşidi, VC 3301 A ve VC 4176 A, 30x5, 30x10, 40x5, 40x10, 50x5 ve 50x10 cm ekim sıklıklarında denenmiştir. Tohumlar 23.05.1995 tarihinde ekilmiş ve 29.08.1995 tarihinde ilk hasat başlamıştır. Toplam vegetasyon süresi 114 gün olmuştur. Denemenin sonucuna göre VC 417 6 A çeşidi 30x5 cm ekim sıklığında en yüksek verimi vermiştir (1.53 ton/ha). Populasyon yoğunluğu arttıkça toplam verim artmış fakat bitki başına verim azalmıştır. Sonuç olarak 30x5, 30x10, 40x5 ve 50x5 cm ekim sıklıkları arasında fark önemli bulunmamıştır. Bu nedenle mungo fasulyesi yetiştiriciliği için bu ekim sıklıkları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF DIFFERENT SOWING DENSITY ON THE YIELD AND SOME AGRONOMIC CHARACTERISTICS OF MDNGBEAN (Vigna Radiata (L. ) Wilczek) IN TOKAT (KAZOVA) A.FÜAT TDRGOT Gaziosmanpaşa University Graduate School of Naturel and Applied Science Department of Horticulture Master Thesis 1997, 28 pages Supervisor : Asst. Prof. Dr. Naif GEBOLO?LÜ Jury : Prof. Dr. Abdurahman YAZ G AN Jury : Assoc. Prof. Dr. Ibrahim DEMİR Jury : Asst. Prof. Dr. Naif GEBOLO?LÜ The aim of this study is to determine the effect of different sowing density on the yield and some agronomic characteristics of mungbean (Vigna radiata (L. ) Wilczek) in Tokat (Kazova). Experimental design was split plot in randomized complete block with 3 replications. Two mungbean varieties, VC 3301 A and VC 417 6 A which were originated from Asian Vegetable Research and Development Center, were examined in 6 different sowing densities, 30x5, 30x10, 40x5, 40x10, 50x5 and 50x10 cm. Sowing date is 23.05.1995 and first harvest date is 29.08.1995. Total vegetation period was to 144 days. According to the results of study, VC 4176 A variety was given the highest yield (1.53 ton/ha) at 30x5 cm sowing density. Total yield was increased but yield per plant decreased when the population density is to increase. As a result, difference among densities, 30x5, 30x10, 40x5 and 50x5 cm, was found non significant. Therefore these sowing densities were found to be suitable for mungbean cultivation.