Enhancement of ımplantation potential of mouse blastocysts via use of three-dimensional endometrial co-cultures on natural and artificial materials
Fare embriyosunun implantasyon potansiyelinin doğal ve yapay materyaller üzerinde 3 boyutlu endometriyal ko-kültür kullanılarak artırılması
  1. Tez No: 659739
  2. Yazar: YAĞMUR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERÇİN KARAHÜSEYİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Üreme Biyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Embriyo implantasyonu, insanlarda üreme sisteminin önemli ve başlıca süreçlerinden biridir. İmplantasyon süreci, oldukça karmaşık moleküler ve hücresel aşamalardan oluşur. Embriyo implantasyonu, çok kısa bir sürede gerçekleşen ve“İmplantasyon Penceresi”adı verilen bir zaman diliminde gerçekleşir. Başarılı bir implantasyonun en önemli iki parametresi arasında blastosistin implantasyona uygunluğu ve uterusun alma yeteneği sıralanabilir. Üremeye yardımcı tekniklerdeki (ÜYTE) gelişmelere rağmen, tekrarlayan implantasyon başarısızlıkları ve spontan düşükler hala kaçınılmazdır. Bu da ÜYTE'deki başarı artışını sağlamak ve yeni yaklaşımlar getirmenin hala gerekli olduğu anlamına gelmektedir. Bu geniş ölçekli projenin ilk amacı, uygulanabilir üç boyutlu (3D) embriyo kültür modelleri oluşturarak fare blastosistlerinin implantasyon potansiyelini artırmak için yeni bir tutum oluşturmaktır. Bu tezde, endometriyumun yapısının in vitro olarak oluşturularak blastosistin implantasyon potansiyelinin arttırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, doğal kolajen ve yapay polimerik süngerler endometriyal epitel ve stroma hücrelerinin hücre dışı matriks elemanlarıyla kaplanmasına bağlı olarak endometriyumu taklit edecek yapılar haline getirilmiştir. Blastosistlerin oluşturulan bu modellerle kültürlenmesi sonrası, implantasyonla ilgili genlerin değişimi ve blastosistin morfolojik değişiklikleri incelenip karşılaştırılmıştır. Deney grupları, 48. ve 96. saatler olmak üzere, boş kültür ortamında embriyonun kendisinin kültür edildiği rutin IVF grubu, endometriyum türevi epitel ve stroma hücreleriyle kaplı kolajen sünger üzerinde blastosist, endometriyal epitel ve stroma hücreleri altında kolajen ile kaplı yapay sünger üzerinde blastosist ve kontrol olarak sadece hücreli süngerler şeklinde oluşturulmuştur. Bu modellemenin, embriyo implantasyonunun karmaşık sürecini anlamak ve ÜYTE'de embriyo transferleri için uygulanabilecek bir üç boyutlu kültür modeli oluşturmak için yeni bir etki olması hedeflenmiştir. Bu amaçla yapay polimerik ve doğal kolajen köpüklerin endometriyal hücreler ile kaplanması sonucu oluşturulan üç boyutlu modellemelerin, bir embriyonun implantasyonunu daha başarılı bir şekilde desteklemek için etkili sonuç verdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implantation of an embryo is a fundamental and important process of reproduction in humans. The implantation process is composed of various complex molecular and cellular steps. Embryo implantation occurs in a very short period which is called“window of implantation”. Parameters of the successful implantation are related to the blastocyst itself and the receptivity of the uterus. During the window of implantation, highly complicated biological events take place, and despite the developments in assisted reproduction recurrent implantation failures and spontaneous abortions are still inevitable, which in turn on implies that, it is still necessary to bring new approaches to assisted reproduction applications to provide an increase of success in ART. The first aim of this widescale project is to generate a new attitude to enhance the implantation potential of mouse blastocysts by creating applicable three-dimensional (3D) embryo culture models. In this thesis, it is aimed to construct a 3D environment to promote the implantation of a blastocyst by providing an imitated natural profile of the endometrium in vitro. In relation with this objective, natural collagen sponges and artificial polymeric sponges were used as constructions covered with epithelial and stromal cells to mimic the endometrium itself. When the blastocysts were cultured with this newly created model, the expression of the implantation related genes and the morphological changes of the blastocyst were examined and compared. The experimental groups were designed as follows; routine IVF group which refers to the culture of embryo itself in a culture medium, blastocyst on collagen sponge coated with endometrium derived epithelial and stromal cells, blastocyst on artificial sponge covered with collagen under the endometrium derived epithelial and stromal cells and the sponge groups with cells but without blastocyst as control groups for 48 hours and 96 hours as incubation periods. As a final approach, it was expected to be a new impact to understand the complicated process of the embryo implantation and compose a 3D culture model that can be applicable for embryo transfers in ART. By this purpose, it is shown that usage of sponges with endometrial co – culture cells as 3D models is effective result to support implantation of an embryo more successfully.