Tiroid kanserlerinde miRNA oluşum yolağındaki genlerin ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of the expression levels of genes in the miRNA formation pathway in thyroid cancers
  1. Tez No: 659740
  2. Yazar: SİBEL ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Tiroid kanseri en sık görülen endokrin kanserdir ve dünya çapında sıklığı giderek artmaktadır. Bireylerin yaşam kalitesini bozan tümörün kanserleşme süreci tiroid kanserinin bazı alt tiplerinde (örneğin papiller tiroid kanseri) 30 yılı bile bulabilirken, bazı alt tiplerinde (örneğin anaplastik tiroid kanseri) çok daha kısa sürede ilerlemekte ve mortaliteye sebep olabilmektedir. Bu yüzden her bir kanser olgusunda özgün moleküler genetik değişikliklerin neler olduğu öncelikle belirlenmelidir. Ancak bu durumda kanser subtiplemesi doğru yapılabilir ve bu doğrultuda hastanın doğru ve etkin tedavi alması sağlanabilir. Ayrıca diferansiye tiroid kanserlerinin gelişiminde rol oynayabilecek moleküler mekanizmaların ve genetik işleyişin tespit edilip, değerlendirilmesiyle tümörün proliferasyonu üzerinde öngörülerde bulunulabilecektir. Çalışmamızda bu amaçla, hücrede gen ifadesinin düzenlenmesinde görev yapan ve tüm gelişimsel, farklılaşma, fizyolojik fonksiyonlarda rol alan mikroRNA' ların (miRNA), oluşum yolağındaki genler olan DICER1, DROSHA, DGCR8, TARBP2, AGO1 genlerinin tiroid tümör dokularının oluşum ve gelişimine etki edebileceğini düşündüğümüz için, ekspresyon düzeylerini araştırdık. Çalışmamızda, tiroid kanser tanısı konmuş hasta doku örneklerinden 42 tiroid kanserli (17 papiller tiroid kanseri, 18 foliküler tiroid kanseri, 7 medüller tiroid kanseri) birey örneği ve 42 sağlıklı birey kontrol örneği alınarak total RNA izolasyonu, ardından cDNA sentezi gerçekleştirildi. Belirlenen genlerin ekspresyon analizleri Real Time PCR da karşılaştırmalı CT (ΔΔCT) yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Bu ekspresyon düzeyleri Shapiro-Wilk istatistiği ile ve Mann-Whitney U testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda DICER1, DROSHA, DGCR8, TARBP2, AGO1 genlerinin ekspresyon düzeylerinde, tiroid kanserinin üç türündeki hasta örneklerinde, kontrollere göre istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmemiştir (p>0,005). Sonuç olarak bu bulguların, araştırdığımız genler ve hastalık bakımından oldukça kısıtlı olan çalışmalar arasında yer alarak daha ileri ve kapsamlı çalışmalara ışık tutacağını düşünüyoruz. Anahtar Kelimeler 1. Tiroid kanseri 2. mikroRNA 3. DICER1 4. DROSHA 5. Ekspresyon 6. Tümör doku
Özet (Çeviri)
Thyroid cancer is the most common endocrine cancer and its frequency is increasing worldwide. While the cancer process of the tumor, which impairs the quality of life of individuals, can take up to 30 years in some subtypes of thyroid cancer (such as papillary thyroid cancer), it progresses in a much shorter time in some subtypes (for example, anaplastic thyroid cancer) and may cause mortality. Therefore, the specific molecular genetic changes in each cancer case should be determined first. However, in this case, cancer subtyping can be done correctly and in this direction the patient can be provided with correct and effective treatment. In addition, predictions on tumor proliferation can be made by identifying and evaluating the molecular mechanisms and genetic processes that may play a role in the improving of differentiated thyroid cancers. For this purpose, in our study, we thought that the genes DICER1, DROSHA, DGCR8, TARBP2, AGO1 which are the genes in the formation pathway of microRNAs (miRNA), which play a role in the regulation of gene expression in the cell and play a role in all developmental, differentiation and physiological functions, we determined the expression levels of the thyroid tumor tissues. we searched. In our study, 42 individuals with thyroid cancer (17 papillary thyroid cancer, 18 follicular thyroid cancer, 7 medullary thyroid cancer) and 42 healthy individual control samples were taken from the tissue samples of patients diagnosed with thyroid cancer, and total RNA isolation and cDNA synthesis were performed. Expression analyzes of the determined genes were performed using Real Time PCR comparative CT (ΔΔCT) method. These expression levels were evaluated statistically using Shapiro-Wilk statistics and the Mann-Whitney U test. As a result of the evaluation, no statistically significant difference was observed in the expression levels of the DICER1, DROSHA, DGCR8, TARBP2, AGO1 genes in patient samples of three types of thyroid cancer compared to controls (p> 0.005). In conclusion, we think that these findings will shed light on more advanced and comprehensive studies by being among the studies that are very limited in terms of the genes we investigated and the disease. Keywords 1. Thyroid cancer 2. microRNA 3. DICER1 4. DROSHA 5. Expression 6. Tumour tissue