Covid-19 pnömonisinde etkilenen akciğer hacmi ile klinik seyir ve tedavi yaklaşımları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 659754
  2. Yazar: GÖKÇEN SAPAZ
  3. Danışmanlar: DR. MURATHAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Covid-19 pnömonisinde prognozun öngörülmesi hastaya yaklaşımı değiştirebileceği için oldukça önemlidir. Bu amaçla etkilenen akciğer hacmini kantitatif olarak ölçüp klinik seyirle ilişkilendirmek istedik. Pozitif ilişki varlığında tutulan akciğer hacmi radyolojik prognostik faktör olarak kullanılabilir. Ayrıca hastalığın tedavisinde kesinlik kazanmış ilaçlar olmasa da değişen tedavi yaklaşımları ile klinik seyir ilişkisini göstermeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Mart-Temmuz 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesine ateş, öksürük, nefes darlığı gibi şikayetler ile başvurup Covid-19 pnömonisi tanısı alan, uygunluk kriterlerini sağlayan 78 hastanın başvuru anında ve takipte çekilen tomografileri volüm ölçümü için Thorasic VCAR yazılımına sahip AW VolumeShare 7 çalışma istasyonuna yüklendi. Etkilenen akciğer hacimlerinin tüm loblarda ayrı ayrı hesaplanması için her iki akciğerde fisürler manüel olarak çizildi. Etkilenen akciğer hacmi havalanmayan ve kötü havalanan akciğer alanlarının ölçümü ile elde edildi. Hastaların klinik durumları orta, ağır ve kritik olarak sınıflandı. Kullanılan tedavi yaklaşımları kaydedildi. Bulgular: 78 hastanın 49 (%62.8)'u orta, 17 (%21.8)'si ağır ve 12 (%15.4)'si kritik gruptaydı.
Özet (Çeviri)
Aim: Prediction of prognosis in Covid-19 pneumonia is of utmost importance because it may change the approach to the patient. For this purpose, quantitative evaluation of lung burden changes in patients with Covid-19 can be used as a radiological prognostic factor. Althought there is no definite treatment of the disease we aimed to show the prognosis relationship with changing treatment protocols. Materials and Methods: Patients with Covid-19 pneumonia who underwent chest CT between March and July were retrospectively evaluated. Patients were divided into moderate, severe, and critical types. CT scans of 78 patients meeting the inclusion criteria were uploaded to AW VolumeShare 7 workstation for quantitative analysis. The fissures in the lung were drawn manually. The affected lung volume was obtained by measuring the unventilated and poorly ventilated volume. Longitudinal changes of the CT quantitative parameter were also compared. Results: A total of 78 patients with Covid-19 pneumonia were evaluated, including 49(62.8%) moderate, 17(21.8%) severe, 12(15.4%) critical cases.