Evde üretim ve informel e-ticaret: Denizli örneği
Home production and informal e-commerce: The case of Denizli
- Tez No: 659753
 - Danışmanlar: PROF. DR. SEMA OĞLAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, evde üretim yapan kadınların pazar alanı için informel e-ticaret uygulamalarını yaygın bir şekilde kullanması son yıllarda giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışma, evde üretim yapan ve bunları informel e-ticaret yoluyla satışını gerçekleştiren kadınlara yöneliktir. Bu bağlamda, araştırmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve olasılığa dayalı olmayan örneklem yöntemlerinden kartopu yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, Denizli İli'nde informel e-ticaret yoluyla faaliyet gösteren 20 ev kadını ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, kadınların devletin çeşitli destek mekanizmalarına karşı evde üretime yöneldiği ve bu çalışma şeklinin yoksulluğu arttırdığı tespit edilmiştir. Bu durumun haksız rekabet koşullarını doğurması, ekonomik potansiyel büyümeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Kadınların informel e-ticaret yöntemlerini aktif olarak kullanmalarına rağmen vergi kaçırmaları, formel faaliyetlerde bulunan kişilerin devlet otoritesine güvenini zedelemektedir. Evde üreten kadınların informel e-ticaret yoluyla elde ettikleri gelirin aile ekonomisi üzerinde olumlu yönde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ancak kayıt dışı ticaret sonucunda gelir elde etmek, kamu gelirlerini azaltmakta ve ekonomik göstergelerin gerçeği yansıtmasını engellemektedir.
Özet (Çeviri)
Today, women who produce at home widely used informal e-commerce applications for the marketplace, increasingly common in recent years. This thesis is for women who produce at home and sell them through informal e-commerce. In this context, qualitative research method was preferred in the research and the snowball method, one of the non-probabilistic sampling methods, was used. In the research was carried out with 20 housewives operating in Denizli Province through informel e-commerce. As a result of the research, it has been determined that women turn to home production against various support mechanisms of the state and this way of working increases poverty. The fact that this situation creates unfair competition conditions negatively affects the economic potential growth. Although women actively use informal e-commerce methods, their tax evasion harms the trust of those involved in formal activities in the state authority. It has been determined that the income obtained by home-producing women through informal e-commerce has a positive effect on the family economy. However, earning the income as a result of unregistered trade reduces public revenues and prevents economic indicators from reflecting the reality.