Deri dokusunda insizyon yarası oluşturulmuş sıçanlarda (rattus norvegicus) yara iyileşmesiyle ilişkili bazı mikroRNA ekspresyon düzeylerinin analazi
Analysis of some microRNA expression levels associated with wound healing in rats (rattus norvegicus) with skin incision wound
  1. Tez No: 659760
  2. Yazar: BUKET KALFA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bir yara bölgesinde enfeksiyonu önlemek için inflamasyon oluşur. Yara iyileşme sürecinin patolojileri; kronik yaralar ve yara izleridir. Bunlar yanlış yönlendirilmiş inflamasyondan kaynaklanır. miRNA'lar inflamatuvar yanıtın ve doku onarımının kilit düzenleyicileridir. miRNA'lar hedef mRNA'ların translasyonel işlenmesiyle hareket eder. Yara iyileşmesi ile ilişkili çeşitli miRNA'lar tanımlanmıştır. Yaraların yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini en aza indirmek için yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi çok önemlidir. Normal ve kronik yara iyileşmesinde etkili olan hücresel ve moleküler olayların tanımlanması bu nedenle önemlidir. Bu tezde Wistar-Albino (3-4 aylık) erkek (180–240 g) sıçanlar kullanıldı (6 adet sağlıklı sıçan ve 6 adet insizyon yarası oluşturulmuş sıçan). Doku örnekleri etik kurallar göz önünde bulundurularak Mersin Üniversitesi Tıbbi Biyofizik Anabilim Dalı'nda elde edilmiş olup Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı arşivine alınıp (-20°C'de saklanan) kullanıldı. Seçilen miRNA ekspresyon düzeyleri, Real-Time PCR'da karşılaştırılmalı CT yöntemi (ΔΔCT) kullanılarak analiz edildi. Analiz sonucundan elde edilen bulgular Independent Samples t test analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmamız sonucunda, yara iyileşmesinde rol alan büyüme faktörleri ve transkripsiyon faktörleri için genleri hedefleyen rno-miR-15a-5p, rno-miR-181a-5p, rno-miR-195-5p ve rno-miR-361-5p'nin deney gruplarında kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı bir derecede azalma gözlenmiştir (p0,05). Sonuç olarak, rno-miR-15a-5p, rno-miR-181a-5p, rno-miR-195-5p ve rno-miR-361-5p'nin yara iyileşmesinde rol aldığı düşününcesi desteklenmiştir. Yara iyileşmesini sağlayan moleküler mekanizmaların aydınlatılmasına, olası biyobelirteçlerin sayısının artırılmasına, erken ve etkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine yönelik katkı sağlayacak çalışmaların geliştirilmesine olanak sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Inflammation occurs to prevent infection in a wound area. Pathologies of the wound healing process; chronic wounds and scars. These are caused by misdirected inflammation. miRNAs are key regulators of the inflammatory response and tissue repair. miRNAs are acting by translational processing of target mRNAs. Various miRNAs associated with wound healing have been identified. It is very important to develop new treatment methods to minimize the impact of wounds on quality of life. Therefore the identification of cellular and molecular events that are effective in normal and chronic wound healing is important. Wistar-Albino (3-4 months) male (180–240 g) rats were used in this thesis (6 healthy rats and 6 rats with incision wound). Tissue samples were obtained in Mersin University Medical Biophysics Department, taking into account the ethical rules, and were taken into the archive of the Medical Biology Department (stored at -20 ° C) and used. Selected miRNA expression levels were analyzed using comparative CT method (ΔΔCT) in Real-Time PCR. The findings obtained from the analysis result were evaluated statistically using the Independent Samples t test analysis. As a result of our study, a statistically significant decrease was observed in the experimental groups of rno-miR-15a-5p, rno-miR-181a-5p, rno-miR-195-5p and rno-miR-361-5p targeting genes for growth factors and transcription factors involved in wound healing compared to the control groups (p0,05). As a result, the idea that rno-miR-15a-5p, rno-miR-181a-5p, rno-miR-195-5p and rno-miR-361-5p are involved in wound healing has been supported. It will enable the development of studies that will contribute to the elucidation of molecular mechanisms that provide wound healing, increase the number of possible biomarkers, and develop early and effective treatment methods.