Yeni evlenen ve uzun süreli evli çiftlerin bağlanma stillerinin ve eş desteğinin evlilik doyumu üzerine etkisi
The effect of attachment styles and spousal support of newly married and long-term married couples on marital satisfaction
- Tez No: 659763
- Danışmanlar: DR. MERVE SETENAY İRİS KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmada, bireylerin evlilik doyumlarını etkileyebileceği düşünülen bağlanma stilleri ve eş destek düzeyleri ile başta evlilik süresi olmak üzere yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi gibi sosyodemografik değişkenler ele alınarak aralarındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma İstanbul ilinde ikamet eden 79 kadın ve 78 erkek olmak üzere toplam 157 evli bireyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Evlilik Doyum Ölçeği (EvDÖ), Eş Destek Ölçeği (EşDÖ), İlişki Ölçekleri Anketi (İÖA) ve Sosyodemografik Bilgi Formudur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yaş, eğitim düzeyi ve evlilik süresi değişkenleriyle evlilik doyumu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Buna ek olarak, eş desteği ve evlilik doyumu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki söz konusudur, eş desteği arttıkça evlilik doyumu da artmaktadır. Son olarak saplantılı bağlanma stili ile evlilik doyumu arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between attachment styles and spousal support levels, which are thought to affect individual's marital satisfaction, and sociodemographic variables such as age, gender and education level, especially the duration of marriage were examined. The research was conducted with a total of 157 married individuals, 79 women and 78 men, who are residing in Istanbul. The data collection tools used in the study are Marital Satisfaction Scale, Peer Support Scale, Relationship Scales Questionnaire and Sociodemographic Information Form. According to the findings of the research, a significant relationship was found between the variables of age, education level and duration of marriage with the marital satisfaction. In addition, there is a positive significant relationship between spousal support and marital satisfaction. As spousal support increases, marital satisfaction increases. Finally, it was concluded that there was a significant negative relationship between the preoccupied attachment style and marital satisfaction.