Türkiye, İspanya ve Almanya'da rüzgâr ile güneş enerjileri politika ve kullanımlarının karşılaştırılması ve Türkiye için öneriler
Comparison of the policy and use of wind and solar energy in Turkey with Spain and Germany and recommendations for Turkey
  1. Tez No: 659764
  2. Yazar: ATİLA AŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN ÜNVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 495
Özet
21.yüzyılda Türkiye başta olmak üzere birçok gelişmekte olan ülke, enerjide dışa bağımlığın azaltılmasının ve enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesinin stratejik, ekonomik ve ekolojik önemine ağırlık vererek; yeni, ucuz ve temiz enerji kaynaklarına daha fazla önem vermeye başlamıştır. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji üretimindeki payını artırmak birçok ülke için öncelikli bir hedef haline gelmiştir. Bu hedefe giden yolda; söz konusu alanlarda dünyada öncü ülkeler arasında olan Almanya ile coğrafi ve ekonomik anlamda Türkiye ile benzeşen İspanya, Türkiye için referans olabilecek aşamalara sahiptir. Bu çalışmanın amacı, rüzgâr ve güneş enerjisi alanında Türkiye ile aralarında Almanya ve İspanya'nın da olduğu gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında karşılaştırmalar yapmak, geleceğe yönelik istatistiksel tahminlerde bulunmak ve Türkiye'nin rüzgâr ve güneş enerjileri alanında, daha ucuz, daha sürdürülebilir ve enerji kaynağı olarak yurtdışına bağımlılığı en aza indirgeyecek şekilde atması gereken adımların belirtilmesidir. Çalışma kapsamında karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yurt içi ve yurt dışında yayımlanmış sektörel veri ve bilgi içeren doküman ve yayınlar incelenmiştir. Çalışmada ele alınan ülkelerdeki rüzgâr ve güneş enerjileri ile ilgili çevresel, süreçsel ve algısal bilgilere de yer verilmiştir. Almanya, İspanya ve Türkiye'de rüzgâr ve güneş enerjileri kapsamında birçok değişken arasındaki istatistiksel ilişkiler incelenmiştir. Bu çalışmada Türkiye'nin; yüzer güneş santralleri ve deniz üstü rüzgâr santralleri alanında verimli potansiyele sahip olduğu ve yenilenebilir enerji konusundaki çalışmalara hız vermesinin gerekliliği ele alınmaktadır. Bu kapsamda kamu ve özel sektöre YEKDEM, teknoloji, çevre başta olmak üzere atılması gereken adımlara yönelik önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, many developing countries like Turkey, have started to give more importance to reduction of external dependency and diversification of energy resources for strategic, economic and ecological areas, to get new, cheap and clean energy. Therefore, increasing the share of renewable energy sources in energy production has become a priority target for many countries. On the way to this goal; Germany; one of the the leading countries in the world in the solar and wind energy and Spain; with similar geographic and economic terms as Turkey have the potential to become a reference for Turkey. The purpose of this study is to compare Turkey with developed and developing countries including Germany and Spain, to make statistical estimations for the future, to have cheaper, more sustainable energy resources which also has to minimise dependency to foreign countries. Mixed research method was used within the scope of the study. Documents and publications containing sectoral data and information published domestically and abroad were examined. Environmental, procedural and perceptual information about wind and solar energies in these countries are also included. Statistical relationship between several variables was examined on wind and solar energy for Germany, Spain and Turkey. In this study, potential of floating solar power plants and offshore wind power plants for Turkey were assesed and the necessity of speeding up work on renewable Energy are discussed. In this context, suggestions are made for the steps to be taken for the public and private sectors, primarily on YEKDEM, technology and environment.