Yeni evlenen ve uzun süredir evli olan çiftlerin evlilikte problem çözme becerisi düzeylerinin öznel iyi oluş ve evlilik doyumu düzeyleri ile ilişkisinin incelenmesi
Newly married and long time married people whose marital problem solving skill levels relationship between subjecti̇ve well-being and marital satisfaction levels
- Tez No: 432649
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma evli çiftlerin evlilik süresine bağlı olarak evlilikte karşılaştıkları problemlere yönelik çözüm becerilerinin, mutluluk (öznel iyi oluş) ve evlilik doyumuna olan etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra, evlilikte problem çözme becerileri düzeyleri, öznel iyi oluş ve evlilik doyumu bazı demografik değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmaya İstanbul ilinde yaşayan, gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen 100 evli birey katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Evlilik Doyumu Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”,“Evlilikte Problem Çözme Ölçeği”uygulanmış ve ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan değerlendirme ve analizler sonucuna göre; yeni evli çiftlerin evlilik doyumu uzun süreli evli olan çiftlere göre daha yüksektir. Böylelikle ana hipotezlerden biri desteklenmiştir. Ayrıca evlilik doyumu ile gelir düzeyi arasında da anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak, evlilikte problem çözme ile yaş ve öğrenim durumu arasında anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Öznel iyi oluş ile çeşitli değişkenlerin bağlantılarına bakıldığında ise çocuk sayısı ve yaş değişkenlerinin, öznel iyi oluş ile anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Evlilik, Evlilik Doyumu, Evlilikte Problem Çözme Becerisi,Öznel İyi Oluş
Özet (Çeviri)
This study aimed to show that effects of problem solving skills in the marriage on martial satisfaction and subjective well being depending on duration of the marriage. Besides, problem solving skill level, marital satisfaction, subjective well being was observed in terms of some demographic variables. 100 married people who live in İstanbul, willing to help and had beed choosen randomly attended to the study. Marital satisfaction scale, subjective well being scale, problem solving skill in the marriage scale had beed used for collecting data for the study. The datas of study had been analized by SPSS 20.0 program. According to the results of the assesment and analysis, it was found that newly married people's marriage satisfaction was higher than long time married people's. Thereby one of the main hypothesis was supported. Besides, it was found that there was a significiant connection among problem solving in marriage, age and education level when it was observed relationship between subjective well being and various variables, it was found that there was relationship among subjective well being, the number of children and age variables. Key Words : Marriage, Marital Satisfaction, Subjective Well Being,Marital Problem Solving Skill