Papiller tiroid karsinomu ve nodüler tiroid lezyonlarında HBME-1, CK 19, CD 56 ekspresyonu
CD56, HBME-1 and cytokeratin 19 expressions in papillary thyroidcarcinoma and nodular thyroid lesions
  1. Tez No: 659804
  2. Yazar: ŞENAY ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN DENİZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
AMAÇ: Tiroid nodüllerinin ve tümörlerinin tanısında“altın standart”hematoksilen ve eozin boyanma kullanılarak yapılan histopatolojik değerlendirmedir. Ancak morfolojik örtüşmelerin sık olduğu durumlarda ayırıcı tanı için immunhistokiyasal antikorlara ihtiyaç duyulur. Bu çalışmanın amacı; papiller tiroid karsinomu ve nodüler tiroid lezyonlarının ayrımında HBME-1, CK19, CD56 antikorlarının ekspresyonlarını ve tanıya katkılarını araştırmaktır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada papiller tiroid karsinomu tanısı almış 47 vaka ve benign tiroid lezyonlarından 26 vaka retrospektif olarak incelenmiştir. Papiller tiroid karsinomu grubunda 26 folliküler varyant ve 21 klasik tip papiller tiroid karsinomu olgusuna; benign grupta 15 nodüler hiperplazi, 10 folliküler adenom ve 1 Hurtle hücreli adenom olgusuna immunhistokimyasal olarak HBME-1, CK 19, CD 56 antikorları çalışıldı ve sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi.. BULGULAR: Papiller tiroid karsinomu olgularının % 72.3' ünde HBME-1 ile +3 boyanma, % 83' ünde CK 19 ile +3 boyanma izlenirken; % 95.7' sinde değişik oranlarda CD 56 ekspresyon kaybı izlendi. Benign olguların % 100' ünde CD 56 ile pozitif boyanma saptandı. Benign lezyonların % 92.3' ünde HBME-1 ile % 65.4' ünde CK 19 ile boyanma izlenmedi.
Özet (Çeviri)
AİM: Carcinomas of the thyroid follicular epithelium are the most common cancers of the endocrine system. In the diagnosis of thyroid nodules and tumors, the“gold standard”is histological evaluation. However, in cases which have morphological overlap, immunohistochemistry is needed for differential diagnosis. The purpose of this study; investigate the expressions of HBME‐1, CK19 and CD56 antibodies in papillary thyroid carcinoma and thyroid nodular lesions and their contributions to differential diagnosis. MATERIAL AND METHODS: In this study, 47 papillary thyroid carcinomas (26 follicular variant, 21 classic type) and 26 benign thyroid lesions (15 nodular hyperplasia, 10 follicular adenomas, 1 Hurtle cell adenoma) were analyzed retrospectively. HBME‐1, CK19, CD56 antibodies were performed with immunohistochemical methods. The results were evaluated statistically. RESULTS: +3 staining with HBME‐1 and CK19 was observed in 72.3% and 83% of patients with papillary thyroid carcinoma. In 95.7% of papillary thyroid carcinoma cases detected loss of CD56 expressions in different proportions. 100% of benign cases positively stained with CD56. There was no staining with HBME-1 and CK19 in 92.3% and 65.4% of benign lesions, respectively. In statistical study for all three antibodies results were found statistically significant (P < 0.001). CONCLUSION: In our study, CD56 showed strongly staining in benign thyroid lesions such as follicular adenoma, nodular hyperplasia. However in papillary thyroid carcinoma cases it was negative or there was a loss of expression in various degrees. CD56 was determined as the specific antibody when it was evaluated with HBME-1 and CK19 which they had positive staining in papillary thyroid carcinoma. Consequently; CD56 is helped to the differential diagnosis of benign and malignant lesions and may increase the diagnostic accuracy whan used with HBME-1 and CK19.