Kılman İlkin Musayev'in araştırmaları ışığında Bakü şehri'nin tarihi
Researches of Kılman İlkin Musayev history of Baku in illumination
- Tez No: 659805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVID QASIMOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bakü Şehri Güney Kafkasya'nın en önemli şehirlerinden biridir. Çeşitli devletlere başkentlik yapan Bakü Şehri, zengin bir tarihi birikime sahiptir. Antik dönemden günümüze kadar birçok tarihçi ve seyyah, Bakü Şehri ile ilgili kıymetli bilgiler vermiştir. XX. Yüzyılın ünlü Azerbaycan yazarı ve yerel tarihçisi Kılman İlkin Musayev de Bakü'nün bilinmeyen tarihi ile ilgili çok önemli çalışmalar yapmıştır. Bu çalışmalar genel itibariyle hatırat tarzında eserler olmuştur. Kılman İlkin Musayev, Bakü'lü olduğundan dolayı Bakü'nün tarihi ile ilgili çok önemli olaylara şahit olmuş ve aynı zamanda Bakü'nün meşhur insanlarıyla görüşme fırsatı bulmuştur. Bu da Bakü'nün bilinmeyen tarihi ile ilgili çok önemli bilgilerin ortaya çıkmasını sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Baku City is one of the most important cities of the South Caucasus. Baku City, which is the capital of various states, has a rich historical background. Many historians and travelers from antiquity until today have provided valuable information about Baku City. XX. Kılman İlkin Musayev, the famous Azerbaijani writer and local historian of the century, also made very important studies on the unknown history of Baku. These works have generally been works in the style of memoirs. Since Kılman İlkin Musayev was from Baku, he witnessed very important events regarding the history of Baku and at the same time had the opportunity to meet with famous people of Baku. This has led to the emergence of very important information about the unknown history of Baku.