Yargı kararları ışığında ceza muhakemesi hukukunda müdafi yardımından yararlanma hakkı
The right to benefit from defender assistance in criminal procedure law in the light of judicial decisions
- Tez No: 659817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BOZDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Suç işlendiği yönündeki bir şüpheyle başlayan, iddia, savunma ve yargılama biçimindeki ortak çalışmalar sonucunda gerçekleşen ceza muhakemesinde adil yargılamanın gerçekleşebilmesi için, savunma hakkının tanınması, savunma hakkının etkin kullanılmasının sağlanması ve bu hakkın kısıtlanmaması gerekir. Bu bağlamda savunma hakkı kapsamında yer alan müdafi yardımından yararlanma hakkı, adil yargılanma hakkının somut bir görünümü olarak ortaya çıkmaktadır. Ceza muhakemesinde bir suç isnadı ile karşı karşıya kalan şüpheli ve sanığın, adil bir şekilde yargılanması ve savunma hakkını etkin kullanabilmesi için müdafi yardımından yararlanma hakkına sahip olmalıdır. Zira şüpheli ve sanığın müdafi yardımından yararlanması, bireysel savunmanın yetersiz ve aksayan yönleri gidermeyi, kamusal gücü elinde bulunduran iddia makamı karşısında silahların eşitliğini ve çelişmeli yargılamayı sağlayacaktır. Bu çalışmada, müdafi yardımından yararlanma hakkının adil yargılanma ve savunma hakkı açısından arz ettiği önem, müdafilik kurumunun tarihsel gelişimi ve hukuki statüsü, müdafi yardımından yararlanma hakkının ulusal ve uluslararası hukuk belgelerinde düzenlenişi, müdafi yardımından yararlanma biçimleri, müdafiin yetki ve görevleri yargı kararları ışığında incelenerek çözüm önerileri getirmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In order for fair trials to be set in criminal proceedings, resulting from a suspicion of a committed crime, and joint studies in the form of allegations, defense and trial, the right to defend oneself should be ensured, its efficiency shall be granted and be subject to no restriction. In this sense, the right to benefit from counsel assistance within the scope of the right of defense manifests as a solid reflection of the right of a fair trial. In the face of a criminal charge in criminal proceedings, the suspect and the accused must have the right to benefit from advocacy assistance so that they can be judged fairly and exercise their right of defense effectively. In this respect, benefiting from the defense assistance of the suspect and the defendant will remove the inadequate and disruptive aspects of individual defense, enable the equality of arms and contradictory trials against the prosecution who possesses public power. In this study, the importance of the right to benefit from advocacy assistance in terms of right to fair judgment and defense, the historical development and legal status of the advocacy institution, the arrangement of the right of advocacy assistance in national and international legal documents, the ways of benefiting from advocacy assistance, the powers and duties of the advocate are examined in the light of judicial decisions, trying to set forth suggestions.