İzmir Çiğli atıksu arıtma tesisi için kimyasal hijyen planı oluşturulması
Establishing a chemical hygiene plan for iİzmir çiğli wastewater treatment plant
  1. Tez No: 659818
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ HATIRNAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ERTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Atıksu arıtma tesisleri, tehlikeli kimyasalların yoğun kullanıldığı iş yerlerinden biridir. Bu işletmelerde kullanılan kimyasal maddelerin tehlikelerinin belirlenmesi ve bu tehlikelerle proaktif olarak mücadele edilmesi çalışanların iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple, bu çalışmada öncelikle İzmir Çiğli Atıksu Arıtma Tesisinde gerçekleştirilen faaliyetlerde kullanılmakta olan tehlikeli kimyasalların tespit edilmesi amaçlanmıştır. Daha sonra bu tehlikelerden doğacak risklerin belirlenmesi ve çalışanlara yönelik oluşabilecek zararların proaktif olarak bertaraf edilmesi için kimyasal hijyen planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wastewater treatment plants are one of the workplaces where hazardous chemicals are used extensively. Determining the hazards of chemical substances used in these enterprises and proactively combating these hazards are very important in terms of ensuring occupational health and safety of employees. For this reason, in this study, it was firstly aimed to determine the hazardous chemicals used in the activities carried out in the İzmir Çiğli Wastewater Treatment Plant. Later, a chemical hygiene plan was prepared in order to determine the risks arising from these dangers and to proactively eliminate the damages that may occur to the employees.