Doğu Asya ülkeleri ve Türkiye'nin iş sistemlerinin karşılaştırılması ve inovasyon politikalarının ar-ge boyutu bakımından incelenmesi
Comparison of business systems of the east asian countries and Turkey and analysis of their respective innovation policies in the scope of R&D
- Tez No: 659821
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY ÖZKANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Ulusal iş ve inovasyon sistemleri kurumsal çevre ile uyum içinde geliştiğinden, farklı kurumsal ortamlarda farklı örgütlenme yapıları oluşmaktadır. Bu çalışmada Doğu Asya ülkeleri (Japonya, Çin ve Güney Kore) ve Türkiye'nin iş sistemleri ve Ar-Ge boyutu bakımından inovasyon politikalarına ilişkin temel belirlemeler ile yıllar içinde değişim ve gelişimleri incelenerek karşılaştırmalı bir analiz yapılmıştır. Ülkelerin iş sistemlerine ilişkin olarak ulusal iş sisteminin temel karakteristikleri (sahiplik koordinasyonu, sahiplik dışı koordinasyon ve istihdam ilişkileri ve iş yönetimi) ve iş sistemlerini şekillendiren kurumsal alt yapılar (devlet, finansal sistem, yetenek geliştirme ve kontrol sistemi ile güven-otorite ilişkileri) incelenmiştir. Doğu Asya ülkelerinde ekonomik başarıya ulaşmanın temeli incelendiğinde sosyal ilişkilerle düzenlenen geleneksel kurumların küresel ticaretin gereklilikleri ile uyum içinde çalışması gözlenmektedir. Doğu Asya ekonomileri bu uyum ile birlikte hızla geliştirdikleri inovasyon yapılarının da katkısıyla örgüt kültürlerini geliştirerek dünya çapında ekonomik birer güç haline gelmektedirler. Türkiye ise birçok alanda gelişimini sürdürdüğünden Doğu Asya ülkelerinin gerisinde kalmaktadır. Dünya ülkeleri ile rekabet edebilir konuma ulaşabilmek için Türkiye'de iş sistemlerinin etkinliği ve inovatif yetkinliğin gelişimi hızlandırılmalıdır. Ayrıca bu çalışmanın sonucunda; dünya çapında başarılı olmak isteyen bir işletmenin diğer ülkelerde başarılı bir şekilde faaliyet gösterebilmesi için o ülkenin kurumsal ve kültürel yapısını analiz ederek mevcut iş sistemini yeni ortama uygun şekilde düzenlemesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since national business and innovation systems develop in compliance with the corporate environment, different organizational structures are formed in different corporate environments. In this study, a comparative analysis was made with the basic determinations regarding the business systems and innovation policies in scope of R&D of the East Asian countries (Japan, China and South Korea) and Turkey by examining the change and developments of the same over the years. Key characteristics of the national business system (ownership; non-ownership; and employment relations and work management) regarding the business systems of the countries and the institutional features forming the business systems (the state; financial system; skill development; and trust and authority) were examined. When the basis of reaching economic success in the East Asian countries is examined, it is observed that the traditional institutions arranged with social relations operate in compliance with the requirements of the global trade. The East Asian economies become a world-wide power by developing their organizational cultures also with the support of the innovation structures they developed rapidly along with this compliance. However since Turkey continues its development in several areas, it falls behind the East Asian countries. To reach a competitive position with the World countries, activity of the business systems and development of innovative competence should be accelerated in Turkey. Moreover, as a result of this study, it is determined that in order for a business wanting to be successful worldwide to successfully act in the other countries, it is necessary to analyze the corporate and cultural structure of that country and regulate its current business system in accordance with the new environment.