Zonguldak il merkezinde motorlu taşıt emisyonlarının modellenmesi
Modeling of motor vehicle emissions in the city center of Zonguldak
- Tez No: 659825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR ZEYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı Zonguldak İl merkezinde sorun teşkil eden motorlu taşıtlardan kaynaklanan emisyonların hesaplanıp modellenmesidir. Çalışma alanı olarak, D010 numaralı devlet karayolunun, Zonguldak şehir merkezinden bulunan dönel kavşaktan başlayıp Değirmen Ağzı tünel girişine kadar olan bölüm seçilmiştir. Çalışma alanı içerisindeki trafik hacmini belirlenmek için üç farklı noktada araç sayımları gerçekleştirilmiştir. Çalışma alanındaki otomobiller yakıt türlerine göre benzin, dizel ve likit petrol gaz (LPG) olarak sınıflandırılmıştır. Çalışma alanında toplam benzinli araç sayısı 10318, toplam dizel araç sayısı 14780 ve toplam LPG'li araç sayısı 15685 olarak hesaplanmıştır. Karbon monoksit (CO), azot oksitler (NOx) ve partikül madde (PM) kirleticileri için motorlu taşıt emisyon miktarları, emisyon envanteri ile belirlenmiştir. Bu çalışmada Avrupa Çevre Ajansı tarafından yayımlanan emisyon faktörleri kullanılmıştır. Çalışma alanındaki motorlu taşıtlardan kaynaklı yıllık emisyon miktarları 194.6 ton CO, 102.5 ton NOx ve 7.8 ton PM10 olarak hesaplanmıştır. Emisyon miktarları belirlendikten sonra bu değerler AERMOD ve CAL3QHCR modellerinde girdi olarak kullanılmıştır. Modelleme sonucunda kirlilik dağılım haritaları hazırlanmıştır. Çalışmada ayrıca, sahada 2019 yılında yaz ve kış mevsimlerinde 15'er günlük partikül madde ölçümleri yapılmıştır. Bunlara ek olarak, trafik ışıklarında yeşil dalga senaryosunun da incelenmesi ile hava kirliliğinin ne kadar azaltılacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the modeling of emissions released from the motor vehicles in Zonguldak city center. The portion of D010 state highway, starting from the roundabout in Zonguldak city center on and finishing at Değirmenağzı tunnel entrance, was selected as a study area. The number of the vehicles were counted in three different locations in order to define the traffic volume. Passenger cars area are classified as gasoline, diesel and liquid petroleum gas (LPG) according to their fuel types. The total number of gasoline, diesel and LPG passenger cars were calculated as 10318, 14780 and 15685, respectively in the study area. Motor vehicle emission amounts for carbon monoxide (CO), nitrogen oxides (NOx) and particulate matter were determined by the emission inventory. Emission factors published by the European Environment Agency were used in this study. The annual emission amounts from motor vehicles in the study area are calculated as 194.6 tons of CO, 102.5 tons of NO, and 7.8 tons of PM10. After the emission amounts were determined, these amounts were used as input in AERMOD and CAL3QHCR models. As a result of the modeling, pollution distribution maps were created. Moreover, 15-day particulate matter measurements were performed in the field both in summer and winter seasons. In addition, by examining the green wave scenario at traffic lights, it has been revealed how much air pollution can be reduced.