Bursa ilinde yaşayan 0-6 yaş grubu çocuklarda büyüme geriliği ve sebeplerinin araştırılması
The aim of this study is to investigate the growth retardation and its causes in pre-school children (0-6 years old) in Bursa city
  1. Tez No: 659826
  2. Yazar: TOLGA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı Bursa ilinde okul öncesi dönemde bulunan (0-6 yaş) çocuklarda büyüme geriliğinin ve nedenlerinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bursa ilinde sözleşmeli olarak çalışan 50 aile hekimi rastgele belirlenip çalışmaya davet edildi. Davet edilen aile hekimlerinin 36 tanesi çalışmaya katılmayı kabul etti ve aile hekimliği hizmeti kapsamında NBYS sistemine kayıtlı olan olan 10689 0-6 yaş aralığındaki çocuğun verisi incelenmiştir. Bunun sonucunda araştırmada büyüme geriliği tespit edilen 585 çocuğun demografik ve klinik özellikleri incelenmiştir. Araştırmaya 01.01.2020 tarihinde başlanmış ve araştırma 31.12.2020 tarihinde sonlandırılmıştır. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen vakaların %55,9'unun kız olduğu, vakaların %49,0'unun çok zayıf olduğu, %6,2'sinin annesinde ve %49,4'ünün babasında sigara kullanımı olduğu, %5,8'sinin küvöz hikayesi olduğu bulundu. Vakaların tıbbi kayıtları incelendiğinde %16,8'inde kronik enfeksiyon, %13'ünde prematüre doğum, %7'sinde göğüs hastalıkları ve %6,5'inde beslenme bozukluğu tanısının olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the growth retardation and its causes in pre-school children (0-6 years old) in Bursa City. Methods: 50 family physicians working under contract in Bursa province were randomly determined and invited to study. 36 of the invited family physicians agreed to participate in the study and the data of 10689 children between the ages of 0-6 who were registered in the NBYS system within the scope of family medicine service were examined. As a result, the demographic and clinical characteristics of 585 children who were thought to have growth retardation were examined. The research started on 01.01.2020 and the research was terminated on 31.12.2020. Results: 55.9% of the cases evaluated in the study were girls, 49.0% of the cases were very weak, 6.2% were smoking in their mothers and 49.4% in their fathers, 5.8% found to be the story of the incubator. When the medical records of the cases were examined, it was found that 16.8% had chronic infection, 13% premature birth, 7% chest diseases and 6.5% malnutrition.