Aile sağlığı merkezi çalışanlarında empatinin şiddete maruz kalma ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of empathy with violence experienced BY family health center employees
- Tez No: 659828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada aile sağlığı merkezlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının empati özelliklerinin şiddete uğrama açısından risk oluşturup oluşturmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Kasım 2018 –Ekim 2019 tarihleri arasında Bursa İl Sağlık Müdürlüğü 'ne bağlı Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) görev yapan aile hekimleri ve aile sağlığı elemanları değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü ve en az bir yıldır ASM'lerinde görev yapan 113 aile hekimi ve 88 aile sağlığı elemanı olmak üzere toplamda 201 sağlık çalışanı Sosyodemografik Veri Formu, Jefferson Doktor Empati Ölçeği ve Şiddete Maruz Kalma Formu ile araştırmada değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmada değerlendirilen hekimlerin %77,8'inin, hemşirelerin %68,2'sinin şiddete maruz kaldığı, yaşanılan şiddet olaylarının %90'ının hekimlerde sözel şiddet içerdiği, hemşirelerin maruz kaldığı şiddetin %91'inin sözel şiddet ve tehdit içerdiği, yaşanılan şiddet olaylarının yaklaşık olarak %40'ının pazartesi günü meydana geldiği ve şiddet olaylarının yarısından fazlasının sabah mesai saatleri içerisinde gerçekleştiği bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to investigate whether the empathy characteristics of healthcare professionals working in family health centers pose a risk in terms of violence experienced. Methods: The study evaluated family physicians and family health personnel working in the Bursa Family Health Center (FHC), affiliated between November 2018 and October 2019. The Sociodemographic Data Form, the Jefferson Doctor Empathy Scale and the Violence Exposure Form were utilized. A total of 201 health workers were evaluated, including 113 family physicians and 88 family health personnel who volunteered to participate in the research study and had been working in FHCs for at least one year. Results: 77.8% of the physicians evaluated in the study were exposed to violence and 68.2% of the nurses were exposed to violence. 90% of the violence experienced was verbal violence for physicians, 91% of the violence experienced by nurses was verbal violence and threats. It was found that approximately 40% of the violent incidents experienced occurred on Monday and more than half of the violent incidents occurred during working hours in the morning.