Sıçanlarda ( R)-(+) ve (S)-(-) carvon'un penisilin ile oluşturulmuş epileptiform aktivite üzerine etkisi
Effects of (R)-(-) and (S)-(+) carvone on penicillin-induced epileptiform activity in rats
  1. Tez No: 659843
  2. Yazar: SÜMEYYE ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİF DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
(R)-(-) ve (S)-(+) karvon, nane (Mentha spicata) ve kimyon (caraway) tohumlarından elde edilir. Geleneksel tıpta bu madde sakinleştirici, gevşetici ve anticonvulsant gibi terapotık etkisi için halk tarafından elde edilmiş ve kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı, anksiyete giderici, antiepileptik, antinociceptive gibi koruyucu ve ayrıca membran lipid peroksidazyonu inhibisyonu olan (R)-(-) ve (S)-(+) karvonun sıçanlarda penisilinle oluşturulan deneysel epilepsi modeli üzerindeki akut etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada 91 yetişkin erkek Wistar rat kullanılmış ve bu ratlar; 500 I.U. penisilin-G uygulandığı kontrol grubu (n: 7), salin uygulanan sham grubu(n: 7), sadece 200 mg/kg (R)-(-) karvon grubu(n: 7), sadece 200 mg/kg (S)-(+) karvon grubu (n: 7), çözücü olarak kullanılan Dimetil sülfoksit (DMSO) grubu (n: 7), nöbet öncesi penisillin-G +100 mg/kg (R)-(-) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +200 mg/kg (R)-(-) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +100 mg/kg (S)-(+) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +200 mg/kg (S)-(+) karvon grubu (n: 7), nöbet sırasında penisillin-G +100 mg/kg (R)-(-) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +200 mg/kg (R)-(-) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +100 mg/kg (S)-(+) karvon grubu (n: 7), penisillin-G +200 mg/kg (S)-(+) karvon grubu (n: 7) olacak şekilde 13 gruba ayrılmıştır. Penisilin dışındaki tüm maddeler intraperitonal olarak uygulanmıştır. Ratlar 1.25 g/kg'lık üretan dozunun intraperitoneal olarak uygulanmasıyla anestezi altına alınıp, sol korteks açılmış ve somatomotor alana elektrotlar yerleştirilmiştir. Tüm gruplarda beşer dakikalık bazal aktivite kaydı alındıktan, sonra nöbet öncesi gruplara (R)-(-) ve (S)-(+) karvon verildi. 30 dakika sonra intrakortikal olarak penisilin (500 IU) uygulandı. Nöbet esnası gruplarda ise beşer dakikalık bazal aktivite kaydı alındıktan sonra intrakortikal olarak penisilin (500 IU) verildi. 30 dakika sonra (R)-(-) ve (S)-(+) karvon uygulandı. İlk epileptiform aktivitenin başlama latensi, epileptiform aktivitenin diken dalga sıklığı ve genliği verileri istatistiksel olarak analiz edildi. Bulgular: Sadece madde uygulanan gruplarda, sham ve çözücü gruplarında herhangi bir epileptiform aktiviteye rastlanılmadı. Nöbet öncesi 100 mg/kg (S)-(+) grubunun ilk epileptik nöbetin başlama latensi ortancası kontrol, nöbet öncesi 100 ve 200 mg/kg (R)-(-) gruplarının ortancalarından anlamlı derecede daha düşük bulundu (p=0,008). Gruplar arasında 0-120 dakikalarında ölçülen epileptiform aktivitenin diken dalga sıklığı ve diken dalga genliği ortancaları bazı zaman periyotları hariç (0-5, 6-10, 31-35, 36-40 ve 41-45), gruplar arasında anlamlı farklılık belirlenmedi (p>0,05). Sonuçlar: Bu çalışmada yalnızca 100 mg/kg (S)-(+) karvonun epileptiform aktivite başlama latensini azaltmasına rağmen, penisilin ile oluşturulmuş epilepsi modelinde diken dalga sıklığı ve genliği üzerinde etkili olmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, elde ettiğimiz verilere göre yapılan çalışmada karvonun ratlarda penisilinle oluşturulmuş deneysel epilepsi modeli üzerine uygulanmasının antiepileptik etkiye neden olduğunu ortaya çıkarmış ve bu durum karvonun gelecekte potansiyel bir antiepileptik ilaç olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
(R)-(-) and (S)-(+) karvon, peppermint (Mentha spicat) and cumin (caraway) is obtained from the seeds of.This material were obtained and used by the public because it is sedative, relaxant, and anticonvulsant such as therapeutic effect in traditional medical. Aim of this study is to investigate acute effects of (R)-(-) ve (S)-(+) Carvon , which has been shown relieving anxiety, antiepileptic , effective as antinociceptive protective and also with the inhibition of membrane lipid peroxidation on experimental penicillin-induced epilepsy model in rats. In this study 91 adult male Wistar rats were used, and these rats were divided into 13 groups as 500 I. U. penicillin-G applied to the control group (n:7), Saline applied to the sham group(n: 7), only the 200 mg/kg (R)-(-) carbon group (n: 7) , only the 200 mg/kg (S)-(+) carbon group (n: 7) , Dimethyl sulfoksit used as a solvent (DMSO) group (n: 7), before the seizures pre-penicillin-G +100 mg/kg (R)-(-) carbon group (n = 7), penicillin-G +200 mg/kg (R)-(-) carbon group (n = 7), penicillin-G +100 mg/kg (S)-(+) carbon group (n = 7), penicillin-G +200 mg/kg (S)-(+) carbon group (n = 7), during a seizure, penicillin-G +100 mg/kg (R)-(-) carbon group (n = 7), penicillin-G +200 mg/kg (R)-(-) carbon group (n = 7), penicillin-G +100 mg/kg (S)-(+) carbon group (n = 7), penicillin-G +200 mg/kg (S)-(+) carbon group (n: 7). All of the substances were administered intraperitoneally except penicillin. After rats were anesthetized with administration of the 1.25 g/kg dose urethane intraperitoneally, the left part of the cortex was opened and the electrodes were placed on somatomotor area. After taking 5 minute basal activity recordings in all groups, (R)-(-) and (S)-(+) carvone were injected before seizure groups. After 30 minutes later, penicillin (500 IU) was injected intracortically. In seizure groups, penicillin was injected after 5 minutes basal activity recordings. 30 minutes later, (R)-(-) and (S)-(+) carvone were applied. The time to onset of first spike wave latency, spike-wave frequency and spike-wave amplitude of epileptiform activity were analysed statistically. Results: In the group treated with only substance groups, sham and solvent groups were not identified any epileptiform activity. The median values of latency time to onset of first epileptic seizure of 100 mg/kg (S)-(+) carvone were found to be significantly lower than the control, 100 and 200 mg/kg (R)-(-) carvone (p=0,008). Median of frequency and amplitude of epileptiform activity measured between 0-120 minutes were not significantly different among groups, except some time periods (0-5, 6-10, 31-35, 36-40 and 41-45) (p>0,05). Conclusion: In this study, although only 100 mg/kg (S)-(+) carvon was reduced the time latency time to onset of first epileptiform activity, it has been shown that carvone was not affected on spike wave frequency and amplitude in penicillin induced epilepsy model. Consequently, according to our data the results of the present study show that administration of carvone has antiepileptic effect in penicillin induced model of epilepsy in rats and it may be a potential antiepileptogenic drug in future.