TRIZ metodolojisi kullanarak insansız hava araçlarında uçuş süresinin arttırılmasının araştırılması
An investigation on increasing the flight time of unmanned aerial vehicle using TRIZ
- Tez No: 659844
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL CANBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Son yıllarda teknolojik gelişmelerle beraber askeri ve sivil kullanımlarda yaygınlaşan insansız hava araçlarında ciddi yol kat edilmiştir. Teknolojik donanımları ve kabiliyetleri artan insansız hava araçlarında geliştirme çalışmalarında devam eden önemli problemlerden birisi de uçuş süresinin arttırılmasıdır. Bu tezde, kanat açıklığı olan insansız hava araçlarının uçuş süresinin arttırılması için çözüm yöntemleri araştırılmıştır. Bu probleme temel çözümlerden daha çok yaratıcı çözümler sunabilmek adına Rus bilim insanı olan Genrich Saulovich Altshuller tarafından binlerce patent incelenerek oluşturulmuş TRIZ metodolojisi (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) araçlarından çelişkiler matrisi ve 40 prensip kullanılmıştır. TRIZ metodolojisi ile ulaşılan bu çözüm önerileri beyin fırtınası ve doğa gözlemi ile birleştirilerek insansız hava araçlarının daha da uzun uçuş sürelerine ulaşmaları için termal hava akımları kullanmalarını ve kullanımı daha pratik hale getirecek geliştirmelerin üzerinde durulmuştur. Yapılan çalışmalar ile bu sonuçların temel parametreleri ortaya konulup araştırmalar ile desteklenmiştir. Sportif havacılıkta sıkça kullanılan termal hava aktivitelerinin TRIZ metodolojisinin yardımıyla insansız hava araçlarına uygulamasının nasıl olması gerektiği, uyarlaması ve yenilikçi yöntemler ile kullanılmasının çalışması yapılarak TRIZ metodolojisinin sunmuş olduğu çözüm önerilerinin uygulanabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Drones, also known as Unmanned Aerial Vehicle (UAV), have shown a rapidly growing interest thanks to the technological developments in recent years. One of the ongoing problems of UAVs with increased technological developments and capabilities is to increase their flight time. In this thesis, solution suggestions have been investigated to increase the flight time of UAVs with wide wingspans. Accordingly, to be able to give the problem a better solution than traditional solutions, TRIZ (Theory of Inventive Problem Solving) methodology which is developed with analysation of thousands of patents by the Russian scientist Genrich Saulovich Altshuller, has been used, and the main characters of the tool“Matrix of Contradiction”and“40 Principles”have adopted as a guide. Using TRIZ, it has been asserted that using the thermal air flows which is commonly used in amateur aviation would be useful to achieve longer flight times for UAVs. To be able to support this assertion, suggested solutions have been synthesized with the methods of brainstorming and natural observation, and accordingly, the applicability of these solutions suggested has been proven. The key parameters of the results obtained during the studies in this thesis have been presented and they have been supported with the given references. The application of thermal air activities, which are frequently used in sportive aviation, to unmanned aerial vehicles with the help of the TRIZ methodology, adaptation and use of innovative methods, proved the applicability of the solution proposals offered by the TRIZ methodology.