Şihâbeddîn Ömer Sühreverdî'nin felsefe eleştirisi
Shihab al-Din Omar al-Suhrawardi's critique of philosophy
- Tez No: 659850
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Felsefe eleştirileri, İslam düşüncesinin önemli konularından birisidir. Gazâlî (ö. 505/1111) ile sistemli bir hale gelen felsefe eleştirileri, onun ölümünden sonra da günümüze kadar devam etmiştir. Şihâbeddîn Sühreverdî (ö. 632/1234) de Gazâlî'den bir asır kadar sonra bu alanda eser vermiştir. Sühreverdî'nin bu çalışması, diğer alanlardaki çalışmalarına nispetle daha az tanınmıştır. Bu çalışmada, Sühreverdî'nin filozofları eleştirirken kullandığı yöntem ve ele aldığı konular incelenmiştir. Aynı zamanda Sühreverdî'nin hayatı ve yaşadığı döneme çalışma içerisinde yer verilerek, onun şahsiyetinin bu yönüne ışık tutulması amaçlanmıştır. Böylece onun filozofları eleştirmesine sebep olan kişisel ve sosyo-kültürel nedenler daha net bir biçimde anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criticism of philosophy is one of the most important subjects of Islamic thought. This tradition, systematized by Gazali (d. 505/1111), has been kept alive until today following his death. Shihabeddin Suhrawardi (d. 632/1234) worked on this subject one century after Gazali. This work of Suhrawardi is less known as compared to his other studies. This study examines the topics reviewed by Suhrawardi and the methodology he followed in criticizing the philosophers. At the same time, this study aims at exploring his personality by focusing on his life and his life period. Thus, the personal and socio-cultural factors that caused him to criticize the philosophers shall be investigated.