Şihabuddin sühreverdi'nin Nuğbetu'l-Beyân fi Tefsirı̇'l-Ku'rân adlı eserı̇nı̇n Yunus suresı̇nden İsra suresı̇ne kadar tahkı̇kı̇
Edition of Sihâbuddin al-Suhrawardi's Nuġbatu'l-Bayân fi Tafsiri'l-Qur'ân from Surah Yunus to al-Isrā'
- Tez No: 533662
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu çalışmada tasavvuf düşüncesinin önde gelen isimlerinden Ebû Hafs Şihâbuddîn Ömer Sühreverdî'nin (ö. 632) hâlen yazma halinde bulunan Nuğbetu'l-Beyân fî Tefsîri'l-Kur'ân adlı tefsirinin Yunus Sûresi'nden İsrâ Sûresi'ne kadar olan kısmının tahkîk ve tahrici yapılmıştır. Müellifin kendisi, eserleri ve tefsiri kısaca tanıtıldıktan sonra tahkik edilen kısımdan hareketle eserin bazı hususiyetleri tanıtılmıştır. Bunun akabinde elimizdeki 5 nüsha mukayese edilerek esas kabul edilen nüshada 52 varağa tekâbül eden bölümün tahkiki yapılmıştır. Müellif mutasavvıf kişiliğini tefsirine yansıtmamış ve sâde bir rivâyet tefsiri kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we have examined and edited some parts of the tafsir Nuġbatu'l-Bayān fī Tafsīri'l-Qur'ān of Abû Ḥafṣ Šihābuddīn ʿOmar al-Suhrawardī (539 - 632) who is one oft the most important and well-known sūfī scholars in islamic history. In this regard, relaying on 5 manuscripts we have focused on the edition of the part from surah Yūnus to al-İsrā', so we continued the critical edition of Yaşar Düzenli who made the parts from al-Fātiḥa to al-Tawba. After presenting the life and works of Suhrawardī, we have concisely identified some characteristics of the the tafsir by relaying upon the edited part of it. In the last chapter of the first part the edition method is explained and the second part is devoted to the critical edition of the surah Yūnus to al-İsrā'.