Germany's policy vis-à-vis German minority in Romania
Almanya'nın Romanya'daki Alman azınlığa karşı politikası
  1. Tez No: 659909
  2. Yazar: YUNUS MAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES BAYRAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, temel olarak Almanya'nın Romanya'daki azınlık politikasına dair bulgular sunmaktadır. Araştırma bunu yaparken Alman azınlığa odaklanmakta ve bu azınlığın Alman-Rumen ilişkilerinde ne ölçüde rol oynadığını değerlendirmektedir. Alman azınlıkla ilgili olarak araştırmadaki temel bakış açısı Alman azınlığın bu iki ülke arasında köprü işlevi gördüğü üzerinedir. Ayrıca bu çalışmada hangi Alman şirketlerinin, vakıflarının ve eğitim kurumlarının Romanya'da aktif olduğu da incelenmektedir. Bu kapsamda, diğer Rumen kurumlar, vakıflar ve siyasi partilerle kurdukları faaliyetler ve ağ da dikkate alınmıştır. Bunların yanı sıra, tezde uluslararası ilişkilerde azınlık çalışmalarındaki çeşitli kavramlar teorik birer temel olarak kullanılmış ve Romanya'daki Almanların iki taraf arasında nasıl bir köprü işlevi kurduğunu anlamak için diaspora kavramına odaklanılmıştır. Yöntem olarak ise çeşitli Alman-Rumen vakıflarından farklı uzmanlarla görüşülerek ampirik bir saha çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulguları, Almanya'nın Romanya'daki azınlık politikası yoluyla Romanya devletiyle yakın ilişkiler kurabildiğini göstermektedir. Bu bağlamda Romanya'daki Alman vakıflarının ve kurumlarının faaliyetleri Almanya'nın azınlık politikası açısından Romanya'da geniş bir ağ oluşturulması bakımından önem arz etmektedir. Ayrıca Alman- Rumen kültürünün korunması, komünizm sonrası dönemden itibaren Almanya tarafından güçlü bir şekilde desteklenmiştir. Buna ilaveten, siyasi açıdan bakıldığında Alman'daki bazı siyasi vakıfların Romanya'da ayrıcalıklı bir rolünün olduğu tespit edilmiştir. Zira bu vakıflar, Romanya'da uzun vadede önemli pozisyonlara gelmesi muhtemel politikacıların ve akademisyenlerin eğitiminde kritik bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents mainly the findings of Germany's minority policy in Romania. In doing so, the research concentrates on the German minority and considers the extent to which this minority plays a role in German-Romanian relations. Regarding the German minority, the main aspect is on its bridge function between these two countries. In addition, this study looks at which German companies, foundations and educational institutions are active. Within this scope, the activities and the network they have built up with other Romanian institutes, foundations and political parties have been considered. Furthermore, several concepts in the field of minority studies in international relations are used in this thesis as a theoretical basis and the concept of diaspora is discussed in details in order to better understand the bridge function of the Germans of Romania. As a method, an empirical fieldwork was conducted in which different experts from various German- Romanian foundations were interviewed. The outcome of this research shows that through its minority policy in Romania, Germany is able to establish close relations with the Romanian state. In this context, the activities of German foundations and institutions are important tools for Germany's minority policy in order to build up a large network in Romania. Also, the preservation of German- Romanian culture is strongly supported by Germany from the post-communist period onwards. Additionally, from a political point of view the German political foundations have had a privileged role. These political foundations play a particularly critical role in the education of potential politicians and academics who can take important positions in the Romanian politics in the long term.