Niksar Ovasında melez kavak yetiştiriciliğinin önemi ve alternatif tarla ürünlerine göre karlılığı üzerine bir araştırma
A Research on the importance of the hybrid poplar raising and its profitability in terms of alternative field crops in Niksar plain
- Tez No: 65995
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADNAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada Tokat ili Niksar Ovasında melez kavak yetiştiriciliği ile alternatif tarla ürünlerinin (buğday, şekerpancarı, mısır, patates, domates) karlılıkları karşılaştırılmıştır. Karlılık karşılaştırmalarında net bugünkü değer ve fayda masraf oranı analizi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan veriler, 9 köyden anket yöntemi ile elde edilmiştir. Örneklemede basit tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu kavakçılık üretim faaliyetinin %10 indirgeme oranına göre karlı olmadığı, ancak %5 indirgeme oranında belirli bir düzeyde kar sağladığı belirlenmiştir. Bu durum kavak yetiştiriciliğinin kendi içerisinde %5 indirgeme oranına göre karlı olduğunu gösterse bile, bölgede kavak yetiştiriciliğine alternatif olan ürünlerin daha fazla kar sağladıkları sonucuna varılmıştır.Anahtar Kelimeler : Melez Kavak Yetiştiriciliği, Karlılık, Tarla Ürünlerinin Karlılığı, Karşılaştırma
Özet (Çeviri)
In this study, the profitability between the raising of hybrid poplar and alternative field crops, (wheat, sugarbeet, corn, potato, tomato) have been compared in Niksar plain of Tokat Province. In the profitability comparison, the analysis method of the net present value and the ratio of benefit cost were used. The data used in the study was obtained from 9 villages by surveying. The method of simple random sampling was used in order to determine the number of the sample. In the result of the analysis, it was determined that poplar production was not profitable in terms of 10 percentage discount rate, yet it was profitable at a certain rate with respect to 5 percentage discount rate. Even though this case has shown that poplar production was profitable in its own in terms of 5 percentage discount rate, it has been determined that field crops produced in the region which are alternative to the poplar production were more profitable than poplar production.Key Word: Hybrid Poplar Raising, Profitability, Profitability of Field Crops, Comparison