Tokat koşullarında farklı gelişme kuvvetlerine sahip anaçlar üzerine aşılanmış elma çeşitlerinin fenolojik ve pomolojik özellikleri üzerine bir araştıma
- Tez No: 65996
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RESUL GERÇEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırma 1995 - 1996 yıllarında Tokat Meyvecilik Üretme İstasyonunda 4 farklı anaç (MM111, Çöğür, M9, MM106) üzerinde yetiştirilmiş olan Granny Smith, Amasya, Golden Delicious, Starking Delicious çeşitlerinde yürütülmüştür. Çalışmada Tokat yöresinde yetiştirilen bu çeşitlerin fenolojik ve pomolojik özellikleri üzerine MM1 11, Çöğür, M9, MM 106 anaçlarının etkileri incelenerek yöre için tavsiye edilebilecek anaç - çeşit kombinasyonlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tüm çeşitlerde tam çiçeklerime 5-29 Nisan tarihleri arasında gerçekleşmiş, meyveler 5 Eylül - 19 Eylül tarihlerinde hasat edilmiştir. Araştırmada çeşitlerin çiçek, yaprak ve meyve özellikleri belirlenmiştir. Ortalama meyve ağırlıkları GS/MM106 kombinasyonunda 213.89 g, A/MM111 kombinasyonunda 167.55 g, GD/MM106 kombinasyonunda 190.17 g ve S/M9 kombinasyonunda 190.56 g olarak bulunmuştur. En iri meyveleri GS/MM106 kombinasyonunun (80.59 mm) verdiği, bütün kombinasyonlarda en yüksek SÇKM değerini Golden Delicious çeşidinin ( Ortalama % 13.92 ) tespit edilmiştir. İncelenen özellikler bakımından GS/M9, GS/MM106, GD/M9 ve GD/MM106 kombinasyonlarının Tokat ekolojik şartlarında iyi sonuç verdiği saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Tokat yöresi, Fenoloji, Pomoloji, Granny Smith, Amasya, Golden Delicious, Starking Delicious elma çeşitleri, MM111, Çöğür, M9 ve MM106 elma anaçları.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during 1995 - 1996 on Garnny Smith, Amasya, Golden Delicious, Starking Delicious cultivar which was grown four different apple rootstocks (MM1 1 1, Çöğür, M9, MM106) in Tokat Fruit Production Station. In this study the influences of apple stsocks (MM111, Çöğür, M9, MM106) on Garnny Smith, Amasya, Golden Delicious, Starking Delicious cultivars' phenological and pomological characteristics was investigated and determination of recomendable stocks - cultivars combinations in the Tokat region was aimed. According to observations, flowering occured between April 5 th and April 29 th and the fruits were harvested on September 5 - 19 th. The characteristics of leaf, flower and fruit of the cultivars were definet. The avarege fruit weights were found, respectively: GS/MM106 (213.89 g), A/MM111 (167.55g), GD/MM106 (190.17 g), S/M9 (190.56 g) apple combinations. The largest fruit (diameter) were optained from GS/MM106 (80.59 mm) combinations. The highest TSS content was found all combinations of Golden Delicious cultivar and the avarege was % 13.92. According to investigated characteristics the best result were obtained from the GS/M9, the GS/MM106, the GD/M9 and the GD/MM106 combinations for this region. Key Words : Tokat region, Phenology, Pomology, Granny Smith, Amasya, Golden Delicious, Starking Delicious apple cultivars, MM111, Çöğür, M9 and MM106 apple stocks.