Niksar ovasında tarımsal üretim yapan ailelerde yardımlaşma düzeyleri ve bunu etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A Resarch on the levels of cooperation at the farm families in Niksar plain and the effecting factors
- Tez No: 83417
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Doktora Tezi NİKSAR OVASINDA TARIMSAL ÜRETİM YAPAN AİLELERDE YARDIMLAŞMA DÜZEYLERİ VE BUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA A. Ahmet YÜCER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Jurj : Prof. Dr. Gülcan ERAKTAN Jurj : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Jurj : Prof. Dr. Ö. Faruk YALÇIN Jurj : Prof. Dr. Mustafa SOYSAL Bu araştırma, Niksar Ovasında tarımsal üretim yapan ailelerde yardımlaşma düzeyleri ve bunu etkileyen faktörlerin saptanarak yerel önderlere ışık tutması amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla 113 çiftçi ailesinden anket yoluyla elde edilen veriler Khi-Kare testine ve Korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırma sonucunda aile başkanlarının yaşı, eğitim düzeyi, aile işgücü varlığı, yabancı işgücü gereksinimi, göç ve makine varlığı ile yardımlaşma düzeyi arasında olumlu bir ilişki görülmüştür. Yöre köylerinin ortalama yardımlaşma düzeyi, köy halkının aynı etnik yapıya veya mezhebe sahip olmasına bağlı olarak da artmaktadır. Kırsal kesimin örgütlenmesinde yerel yöneticiler yerine, tabandan işbirliği talebinin oluşturulması başarının ön şartlarındandır. Yardımlaşma ile ilgili Köy Kanunu, Çiftçi Malları Koruma Kanunu ve Tabii Afetlerden Zarar Görenlere Yapılacak Yardımlarla ilgili mevzuat, fonksiyonlarını ve etkinliklerini kaybetmişlerdir. Yörede en önemli alt yapı eksiklikleri olarak; kanalizasyon, köy yollarının asfaltlanması ve içme suyu yetersizliği olarak saptanmıştır. Aile başkanları, kırsal alt yapı eksikliklerinin giderilmesini devletten bekleme eğilimindedirler. 1985-1990 yılları arasında yapılan köylü-devlet işbirliğinden olumlu sonuçlar alınmış ise de, zorlayıcı nedenlerle yeni işbirliği talepleri oluşmamıştır. Aile başkanlarının % 54.9'u tarımsal girdilerin alımı ve ürünlerin satımında işbirliği eğilimi göstermektedir. Bu eğilimi patates, karpuz ve domates üreticilerinin formal örgütlenmelerinde potansiyel olarak kullanmak olasıdır. Aile başkanları ev işlerinde eşlerine çok düşük düzeyde (%13.3) yardım etmektedir. Komşu kadınlar arasında yardımlaşmaya ekmek yapımında, pancar ve patates çapasında rastlanmaktadır. 1999, 124 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Karşılıklı yardımlaşma, işbirliği, dayanışma, kırsal sosyoloji, kırsal kalkınma, toplum kalkınması
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis A RESARCH ON THE LEVELS OF COOPERATION AT THE FARM FAMILIES IN NİKSAR PLAIN AND THE EFFECTING FACTORS A. Ahmet YÜCER Ankara Universty Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor : Prof. Dr. Nurettin YILDIRAK Jurj : Prof. Dr. Gûlcan ERAKTAN Jurj : Prof. Dr. Ayhan TUFAN Jurj : Prof. Dr. Ö. Faruk YALÇIN Jurj : Prof. Dr. Mustafa SOYSAL In this resarch the main goal was to determine the levels of cooperation at the farm families in Niksar plain and enligten of local leaders by the effecting factors. The data have been obtained by survey from 113 farm families and these have been analysed with Khi-square test and correlation analysis. At the results of the resarch were seemed that the level of cooperation is related to the age of family head, education level of family head, family labour, foreing labour requirement, immigration and existence of machine. Level of cooperation average at the villages have been changed according to same ethnic structure and denomination of villagers. The contruction of demand for cooperation from villagers at the organization of rural sector is the perior circumstances of the success instead of local managers. The Law of Village, the Law of Farmer Proporties Protection and The Law of Harm Natural disaster related to the cooperation have been lost their real functions and efficecy. The lack of important infrastructure such as sewerage, asphalt of roads and drinking water have been determined in the area. Family heads have been expecting the solution of these problems Turkish government. The positive result between 1985 and 1990 were obtained from cooperation between government and villagers. But new cooperations didn't occure due to forces majeures. In addition, 54.9 % of the family head were found in the tendency of cooperation on buying of agricultural inputs and selling of products. It is possible to use of this tendency on formal organization of potato, tomato and watermelon producers. Family heads have been helping their wives in a very small (13.3 %) at the house work. Besides in this resarch cooperation was obtained bamong neighbour women in the preparing of bread and the digging of the potatoes and sugar beets in the field. 1999, 124 pages Key Words : Mutual aid, cooperation, solidarity, rural sociology, rural development, community development