Yatarak tedavi gören suriyeli mülteci hastaların diyabetik nefropati açısından değerlendirilmesi ve T.C. vatandaşlarıyla karşılaştırılması
Evaluation of Syrian refugee patients WHO treated in inpatients in terms of diabetic nephropathy and comparison with citizens of Turkish republic
  1. Tez No: 659966
  2. Yazar: ECE ÇİFTÇİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KARAALİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Dünya'da toplam bulunan 5 milyon 577 bin Suriyeli mültecinin 3 milyon 645 bini Türkiye'de yaşamaktadır. Yaşanan göçle birlikte, göçmenlerin sağlık hizmetlerine erişiminde ve yaşam şartlarında kötüleşmeler görülmektedir. Suriye'den göçün başladığı dönemden itibaren, kronik hastalıkları olan bireylerin afet ve acil durumlardaki acil sağlık hizmetine erişimi sağlanmaya, düzenli sağlık hizmeti sunulmakta ve temel ilaçlara erişimin sağlanması ve spesifik tedavilerin sürdürülmesi için gerekli tedbirler alınmaya çalışılmıştır. Bu önlenebilen kronik hastalıklarından en önemlisi olan diyabetin komplikasyonlarından biri olan diyabetik nefropati, son dönem böbrek hastalığının en sık sebebidir. Bu çalışmada merkezimizde yatan Suriyeli göçmen hastalarda diyabetik nefropatinin değerlendirilmesi ve Türk hastalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu deneyimin bilimsel olarak ortaya konması ve istatistiki analizinin literatürde önemli bir belge niteliğinde olacağı düşünülmektedir. Bu konuda araştırma yapmayı hedefleyen tüm meslektaşlarımıza ışık tutacağı gibi sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi açısından da yol gösterici olacağı düşünülmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dâhiliye Kliniği'nde 16.09.2011-01.01.2018 tarihleri arasında herhangi bir sebepten yatarak takip edilen 15 yaş üzeri Suriye kökenli hastalar dâhil edildi. Hastaların herhangi bir tanıyla yapılmış 931 yatışından mükerrer yatışları çalışma dışı bırakılarak ilk yatışları temel alınarak 483 hasta çalışmaya alındı. Kontrol grubu seçiminde seçilen Kontrol grubu seçiminde seçilen Suriye kökenli hastanın protokol numarasından bir sonra yatışı yapılmış T.C. vatandaşı 467 hasta alındı. Toplam çalışma popülasyonu 950 hasta olarak belirlendi. Hastaların dosyalarından protokol numarası, cinsiyet, yaş not edildi. İlk başvuru anlarında alınan kan örneklerinin laboratuvar değerleri olarak; üre, kreatinin, spot idrar protein/kreatinin oranı, hemoglobin A1C(HBA1C) sonuçları kayıt altına alındı. Bulgular: Suriyeli hastaların yaş ortalaması türk hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Suriyeli hastaların üre ortalamaları Türk hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük, kreatinin ortalaması istatistiksel olarak anlamlı yüksekti. Suriyeli hastaların tahmini glomerüler flitrasyon hızı(EGFR) ortalaması Türk hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düşük, EGFR %6,5 olan hastaların üre, kreatinin, HBA1C, spot idrar protein/kreatinin, EGFR ortalamaları, spot idrar kreatinin/protein oranı >0,15g/gün ve EGFR
Özet (Çeviri)
Aim: There are 5 million 577 thousand Syrian refugees all around the World and 3 million 645 thousands of them living in Turkey. With the migration, deterioration is observed in migrants' access to health services and living conditions. Since the beginning of immigration from Syria, necessary measures have been taken for ensure that individuals with chronic diseases have access to emergency healthcare in disasters and emergencies, regular healthcare is provided, and ensure access to essential drugs and to maintain specific treatments. Diabetic nephropathy, one of the complications of diabetes, which is the most important of these preventable chronic diseases, is the most common cause of end stage renal disease. In this study, it was aimed to evaluate diabetic nephropathy in Syrian immigrant patients hospitalized in our center and to compare it with Turkish patients. We aimed to show our experience in this matter to guide our colleagues who will study in this area and help the improvement of healthcare services. Material and Methods: We included the Syrian patients under 15 years old who were hospitalized for any indication in Haseki Training and Research Hospital Internal Medicine Ward between 16.09.2011 and 01.01.2018. We excluded repeating hospitalizations of the same patient and included 483 patients from 931 hospitalizations. We included the next 467 patients with Turkish citizenship as a control group. We recorded the patient's protocol numbers, their gender, age. We recorded. We recorded the patient's initial laboratory findings as urea, creatinine, spot urine protein creatinine ratio, HbA1C. Findings: The average age of Syrian patients was statistically significantly lower than Turkish patients. The mean of urea of the Syrian patients was statistically significantly lower than the Turkish patients, and the mean of creatinine was statistically significantly higher. The mean of estimated glomerular filtration rate (EGFR) of Syrian patients was statistically significantly lower than Turkish patients, and the rate of patients with EGFR 0.15g / day and EGFR %6,5. The mean of creatinine of Syrian patients with HBA1C