Preeklamptik gebelerde nötrofil/lenfosit oranı (NLR) ve platelet/lenfosit oranının (PLR) değişimini saptamak
Determining the change of neutrophil-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-lymphocyte ratio (PLR) value in pregnant women with preeclampsia.
  1. Tez No: 659965
  2. Yazar: MERVE TOPAKTAŞ ÖZBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, preeklamptik ve sağlıklı gebelerin doğum öncesi hemogramındaki, inflamatuar belirteçlerden olan, nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranının karşılastırmaktır. Gereç ve Yöntem: Prospektif olan bu çalışmaya Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuran gebeler dahil edildi. Çalışmaya gebelik haftası 24-40 olan, doğum veya takip amaçlı yatan preeklamptik ve sağlıklı gebeler dahil edildi. Nötrofil/lenfosit ve platelet/lenfosit oranı hesaplandı. Erken membran rüptürü, derin anemi, enfeksiyon, çoğul gebelik, HELLP (hemolysis, elevated liver enzyms, low platelet) sendromu, eklampsi, kronik böbrek hastalığı olanlar hariç tutuldu. Bulgular: Bu çalışmaya 88 normotansif ve 88 preeklamptik gebe dahil edildi. Araştırmada değerlendirilen preeklamptik gebelerin yaş ortalaması 30,56 ± 6,44, kontrol grubunun yaş ortalaması ise 29,48 ± 5,27 olarak belirlendi ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: The aim of this study is to compare the neutrophil to lymphocyte and platelet to lymphocyte ratioin prenatal hemogram, which are inflammatory markers, between of preeclamptic and healthy pregnant women Materials and Methods: Pregnant women were included in this prospective study who applied to Sultangazi Haseki Training and Research Hospital. Preeclamptic and healthy pregnant women with gestational age between 24-40 weeks and hospitalized for delivery or follow-up were included in the study. Neutrophil to lymphocyte ratio and platelet to lymphocyte ratio was calculated. Patients with premature rupture of membranes, deep anemia, infection, multiple pregnancy, HELLP (hemolysis, elevated liver enzyms, low platelet) syndrome, eclampsia, and chronic kidney disease were excluded. Results: 88 normotensive and 88 preeclamptic pregnant women were included in this study. The preeclamptic women's mean age who were evaluated in this study was determined 30,56(±6,44), control group's mean age was determined 29,48(±5,27) and no significant differences were observed statistically between the two groups (p=0,225). A statistically significant difference was observed compared to the patient and control groups for neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) (p 0.05).