Öğretmen adaylarının uzaktan eğitim tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting the distance education preferences of teacher candidates
- Tez No: 659972
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NACİ ÇOKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Eğitim kavramı, insanla birlikte hayata başlayan, hem insanın hayatını anlamlı kılan hem de insanın kendisini geliştirmesini sağlayan özel bir kavramdır. Eğitim ve teknolojinin birleşmesinden meydana gelen bir kavram olan uzaktan eğitim ise genel olarak öğretici ve öğrenenin aynı anda aynı yerde bulunmasına gerek olmadan öğretme ve öğrenme etkinliklerinin düzenlenip yürütülmesi olarak tanımlanmaktadır. Uzaktan eğitim başlangıçta geleneksel eğitime takviye olarak ortaya çıkmış olsa da sonraları artan eğitim talebinin geleneksel yollarla karşılanamaması ve televizyon, bilgisayar gibi teknolojik gelişmelerde yaşanan gelişim ve değişimlerin de etkisi ile eğitim alanında oldukça rağbet gören bir program olmuştur. Günümüzde genellikle dijital teknolojiler üzerinden gerçekleştirilen uzaktan eğitim, formal ya da informal bağlamda ilkokul kademesinden üniversiteye, lisansüstü eğitimden yaşam boyu öğrenmeye kadar hayatın birçok kademesinde eğitim fırsatı sunmaktadır. Sunulan bu eğitim fırsatına ek olarak tasarım, uygulama, teknik sorunlar gibi pek çok konuda da problemler yaşanabilmektedir. Bu problemler de öğrenenlerin uzaktan eğitimi tamamlamama/yarıda bırakmalarına sebep olabilmektedir. Bu kapsamda öğretmen adaylarının uzaktan eğitime yönelik görüşleri ile uzaktan eğitim tercihlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla 5 (beş) alt amaca yönelik yapılan bu çalışma 20182019 yılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesinde farklı bölümlerde eğitim görmekte olan son sınıf öğretmen adaylarının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Öğretmen adaylarının görüşlerini almak maksadıyla açık uçlu soru formundan faydalanılmıştır. Toplanan veriler belirlenen kavramlar ve temalar çerçevesinde biraraya getirilmiştir. Araştırmanın amacına yönelik olarak, elde edilen verilerin analizinde tümevarım nitelik analiz tekniklerinden olan“içerik analizi”kullanılmıştır. Elde edilen veriler, çalışmanın amaçları doğrultusunda temalar ve alt temalar tanımlanarak MAXQDA 12 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi ile uzaktan eğitim sistemlerinin kullanımının yüksek seviyede olduğu, uzaktan eğitim sistemlerinin avantaj sağlandığı yani memnuniyetin olduğu ancak eksiklik ve memnuniyetsizliklerin de ön plana çıktığı görülmüştür. Öğretmen adaylarının uzaktan eğitim tercihlerini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, uzaktan eğitimin öğretmen adaylarına zaman açısından tasarruf sağlaması, mekândan bağımsız olması ve zamandan bağımsız olması yönü ile avantaj sağladığı; donanım sorunu, öğrenci-öğretmen etkileşiminde yaşanan sorunlar, senkronizasyon sorunu, yüz yüze eğitime alışılması, soruların ders sorumlusuna sorulamaması yönüyle problemler yaşattığı; özellikle alanında uzman kişiler tarafından eğitim verilmesi, zamandan bağımsız olması, mekândan bağımsız olması faktörleri açısından da tercih sebebi olduğu görülmüştür. Sonuç olarak yapılan bu çalışmanın bir ihtiyaç analizi niteliğinde ele alınması, yaşanılan problemlerin tüm süreç boyunca değerlendirilmesi, ilgililerden alınacak dönüt ve düzeltmelerle iyileştirilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The notion of education is unique that is stars its life circle with people enabling them both to improve themselves and to fullfill their self-improvement. Distance education, as a Notion thats joins education and technology, is described as a kind of activity that does not acquire the learner and the lecturer at the same place, at same time. Distance education has occured to assist the conventional one at the beginnin, therefore, failing to achieve ehe increasing demand of education by traditional way and the berakough improvements on PCs, TVs and the internet pave the way for distanced education and have increased the demand for it. Distanced education that is performed by the help of digital technologies, takes place as formal or informal education from primary school level to university level and offers several opportunities in terms of graduatelevel to lifelong learning. Besides these opportunities that distance education offers, there can ocur several problems about technical issues, design or application fields which can cause learners not to continue their education and to quit. This study is aimed to determine teacher candidates opinion and to find out their preferences about distance education under 5 sub-goals. Teacher candidates are chosen among senior grades from different departments of Necmettin Erbakan University Ahmet Keleşoğlu Education Faculty. Open-ended questions are used as data collection method and the data is gathered under predetermined themes and notions.“Content Analysis”which is one of the induction techniques, is used in order to achieve the aimms of the study. All themes and sub-themes are defined to MAXQDA 12 to analyse and to infer from collected data. It is deduced thar distanced education systems are considered adventegeous so that they are highly preferred, however, there are still some dissatisfactions and lack of facility issues. This study which aims to determine teacher candidates preferences of distanced education reveals that enabling to save time and not being restricted by neither place nor time are seen as the most mentioned advantages of the distanced education. Therefore; hardware, limited interaction between teachers and students that differs from the habit of face to face interaction on education and synchronization problems are pointed as disadvantages of distanced education. All in all, it is evaluated that this study can be seen as a needs analysis and problems that have come out of the study should be considered trouhgout the distanced education process and it can be improved by feedback mechanizms.