Osmanlı Dönemi'nden Cumhuriyete Türkiye arkeolojisinde eski eser kaçakçılığı
Smuggling of antiquites in Turkey archeology from Ottoman Period to Turkish Republic
  1. Tez No: 659979
  2. Yazar: OBEN ARDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜN EKİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
“Osmanlı Dönemi'nden Cumhuriyete Türkiye Arkeolojisinde Eski Eser Kaçakçılığı”başlıklı tezim ülkemizde yapılan kazılarla yurt dışına çıkarılmış üç adet anıtsal yapı, 1 adet lahit ve 4 adet heykeli kapsamaktadır. Osmanlı Dönemi'nde eski eser kaçakçılığının tarihçesi ve kaçakçılığın önlenmesi için çıkarılan nizamnamelere değinilerek giriş yapılmıştır. Yapılan kazılarda bulunarak yurt dışına çıkarılmış eserlerimiz hakkında bilgiler verilmiş, her eserin nasıl yurtdışına çıkarıldığı ile ilgili bilgiler sunularak devam edilmiştir. Son bölümde ise eski eser kaçakçılığı ile ilgili mevcutta olan uygulamaların geliştirilmesi ile yeni uygulamalar eklenerek eski eser kaçakçılığı ile mücadeleyi daha etkin kılmak adına öneriler getirmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In my thesis witch titled“Smuggling of antiquites in Turkey Archeology from Ottoman Period to Turkish Republic”includes three monumental architecture, one sarcophagus and four statue which were taken abroad with in excavation done in our country. The introduction of the topic is the history of antiquities smuggling in the Ottoman Period and regulations issued for the prevention of trafficking in the Ottoman Period. In the second part, giving informations about these presentation of artifacts to the subject information was given about these artifacts, which were taken out in the excavation in Ottoman Period. It goes on by presenting information about how each artifact was taken out. In the last section of the thesis present practices about smuggling of antiquites By developing these practices and adding new ones, it is aimed at presenting suggestions to make the struggle about smuggling of antiquites more effective.