Klasik Çin yazınında ve Mo Yan'ın eserlerinde tilki imgesi
The fox image in classical Chinese literature and Mo Yan's works
  1. Tez No: 659980
  2. Yazar: ERDEM KURTULDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRHAN KİRİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
“Klasik Çin Yazınında ve Mo Yan'ın Eserlerinde Tilki İmgesi”başlıklı bu tezde, Çin'in yaşayan en önemli yazarlarından Nobel ödüllü Mo Yan'ın eserleri yazarın edebiyat yolculuğunda önemli bir unsur olan tilki üzerinden incilenmiştir. Tilki, Çin yazın tarihi boyunca biyolojik doğasını aşmış ve son derece zengin çağrışımlarla dolu eşsiz bir kültürel imgeye dönüşmüştür. Çin mitolojisindeki ejderha gibi efsanevi hayvanları bir yana koyarsak, tilki gibi derin kültürel öneme sahip hemen hemen hiçbir hayvanın olmadığı söylenebilir. Tilki, sadece roman, şiir, halk hikâyeleri gibi edebi türlerde önemli bir rol oynamakla kalmaz, aynı zamanda tarihi kayıtlarda ve felsefi metinlerde de görülür. Bu tezin ilk bölümünde dünya edebiyatı ve mitolojisinde tilkinin yeri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde tilkinin klasik Çin yazınında imge olarak nasıl ele alındığına dair örnekler verilmiştir. Gan Bao'nun Sou Shen Ji adlı eserinin tilki imgesi üzerindeki önemine vurgu yapılmış ve bu eserin geleneği nasıl şekillendirdiğine dikkat çekilmiştir. Tezin son bölümünde Mo Yan'ın hayatına değinilmiş ve yazarın tilkiler hakkındaki hikâyeleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation titled“The Fox Image in Classical Chinese Literature and Mo Yan's Works”, the works of Nobel Prize winner Mo Yan, one of the most important living writers of China, are reviewed through the fox image, which is an important element in the author's literary journey. Throughout Chinese literary history, the fox has transcended its biological nature and transformed into a unique cultural image with extremely rich connotations. Putting aside mythical animals such as dragons in Chinese mythology, it can be said that there are almost no animals of deep cultural significance such as foxes. The fox not only plays an important role in literary genres such as novels, poems and folk tales, but also appears in historical records and philosophical texts. The first part of this dissertation is about the significance of the fox in world literature and mythology. In second part examples of how the fox was addressed as an image in classical Chinese literature are given. The importance of Gan Bao's work“Sou Shen Ji”on the fox image was emphasized and attention was drawn to how this work shaped the tradition. The last part of the dissertation is about the life and works of Mo Yan and Mo Yan's stories about foxes were evaluated in this context