Kazakistan'da bağımsızlıktan sonra itikadi eğilimlerin faktörleri: Hanêfî ve Mâtürîdî çizgi
Factors of belief tendencies in Kazakhstan after independence: Hanefi and Maturidi line
- Tez No: 659996
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK YÜCEDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kazakistan'da Bağımsızlıktan sonra itikadi eğilimlerin faktörleri: Hanêfî ve Mâtürîdî çizgi Bu araştırmada Kazakistan Cumhuriyetinin itikadi eğilimi olan Hanêfî ve Mâtürîdî çizginin tanıtımı yapılmıştır. Çalışma giriş, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Kazakistan tarihi ile islamlaşma süreci, kazak müelliflerin hayatı ve eserleri, Kazakistan'da Hanefiliği ve Matüridiliği devam ettiren müelliflerin hayatı ve eserleri hakkında özet niteliğinde bilgiler verilmiştir. İkince böümde ise: Tevhid, İslâm dini, İmanın tarifi, kapsamı ve ilgili konular hakkında bigiler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise: İmân esasları, ilâhiyyat, nübüvvât ve sem'iyyât konuları üçe ayrılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors of belief tendencies in Kazakhstan after independence: Hanefi and Maturidi line In this paper the introduction of the Hanafi and Mâturîdî beliefs was made about the precedent credit of the Republic of Kazakhstan. The thesis consists of three parts. In the first part, brief information about the history of Kazakhstan and the process of Islam, the life and works of Kazakh authors, the life and works of the authors who continued the Hanafi and Maturidism in Kazakhstan were given. In the second part: Information was given on the subjects of Tawhid, the religion of Islam, the Description of the Faith, its Scope and Related Topics. In the third part: Principles of faith, divinity, nubovat and sem'iyiyat are divided into three.