Sanatsal rekreasyon alanında dramatik oyunların önemi ve dramatik oyun içerikli ders önerisi geliştirilmesine yönelik nitel bir araştırma
A qualitative research on the importance of dramatic play in the field of artistic recreation and the development of a course proposel with dramatic play content
- Tez No: 660030
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYZA MERVE AKGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA EŞİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Oyun, bağımsız bir şekilde katılım sağlanan fakat kurallar içeren, mekân ve süre kısıtlaması olan, belirli bir amaç için gerçekleştirilen bir etkinliktir. İnsanlar, gönüllü olarak günlük hayatın ciddiyetinden uzaklaşmak için oyuna başvururlar. İnsanlar, oyun oynarken, gündelik hayattaki rollerinden başka türlü bir bilincini ve deneyimini tadarlar. Rekreasyon biliminin birincil amacı, katılımcıyı yaşam doyumuna ulaştırmaktır. Bu ereğin çeşitli yolları olmakla birlikte, en önemlilerinden biri dramatik oyunlardır; çünkü dramatik oyun, kendinden başka biri olmaktır (taklit). Başka bir kılığa giren kişi, kendi benliğini unutmaz; fakat bu sırada, hayalinde canlandırdığı başka bir karakteri sahnede oynar. Bu durum, kişiye bakış açısı kazandırır. Böylelikle sanatsal bir faaliyet olan dramatik oyun, kişide ruh doyumunu yaşatır ve kendini tanımasına yardımcı olur. Bu tez çalışması, sanatsal rekreasyon aktiviteleri içerisinde bir yeri olan dramatik oyunların incelenmesi ve bu aktiviteleri içeren ders önerileri geliştirmeyi amaç edinmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman inceleme ve görüşme tekniklerine başvurulmuştur. Doküman inceleme tekniği kullanılarak sanatsal rekreasyon ve dramatik oyunlarla ilgili yazılı ve görsel kaynaklar taranmıştır. Kavramsal çerçevede rekreasyon, sanat, boş zaman ve sanatsal rekreasyon kavramlarının önem ve bağlantıları üzerinde durulmuştur. Bu aşamanın devamında oyun kavramı incelenmiş, ardından da dramatik oyunların 'ben duyusu'na olan etkileri üzerinde tartışma yürütülmüştür. Görüşme tekniği kullanılarak, rekreasyon ve rekreasyon yönetimi alan akademisyenlerinden oluşan altı katılımcının görüşleri alınmış, elde edilen veriler beş ana tema altında işlenmiştir. Buna göre, dramatik oyunun, bilişsel ve sosyal birçok kazanımla birlikte, kişinin öz farkındalık kazanması üzerine olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen verilerden yola çıkılarak, rekreasyon ve rekreasyon yönetimi lisans öğretim programları için, sanatsal rekreasyon branşı altında dramatik oyun içerikli model ders önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Play is an activity that participates independently, but includes rules, space and time restrictions, and is performed for a specific purpose. People play in order to distance themselves from the seriousness of their daily lives. People, while playing games, enjoy a different consciousness and experience than their roles in daily life. The primary purpose of recreation science is to bring the participant to life satisfaction. While there are several ways to this goal, one of the most important is dramatic play; because dramatic game is to become a person other than one's own self (imitation). A person disguised as another does not forget his own self; but in the meantime, he plays another character on his stage. This gives the person perspective. Thus, dramatic play, which is an artistic activity, provides the person with the satisfaction of the soul and helps him/her to discover himself/herself. This thesis study aims to examine dramatic plays that have a place in artistic recreation activities and to develop proposed lessons suggestions that include those activities. In the study, document analysis and interview techniques, which are among qualitative research methods, were used. Written and visual sources related to artistic recreation and dramatic plays were scanned using the document review technique. The importance and relationships of the concepts of recreation, art, leisure and artistic recreation concepts are emphasized in the conceptual framework. In the continuation of this stage, the concept of play was examined, and then a discussion was made on the effects of dramatic plays on the 'sense of self'. Using the interview technique, the opinions of six participants, consisting of academicians of recreation and recreation management, were taken, and the data obtained were processed under five main themes. Accordingly, it has been concluded that the dramatic play has positive effects on self-awareness along with many cognitive and social benefits. Based on the data obtained, model course proposals with dramatic game content were developed for recreation and recreation management undergraduate curricula under the artistic recreation branch.