Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin 'Kabesun min Nûri'l-Kur'âni'l-Kerîm' tefsirinde ehli kitab'a eleştiriler
The criticism to the people of the book in the commentary of Muhammad Ali es-Sâbûnî's Kabesun min Nuri'l-Qur'ani'l-Kerim
  1. Tez No: 660031
  2. Yazar: MEHMET EMİN ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAÇLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Muhammed Ali es-Sâbûnî dini ilimlerde temayüz etmiş, son dönemin nadir âlimlerindendir. Muhammed Ali es-Sâbûnî yaşamı boyunca te'lif ettiği çalışmalarıyla çağımızın âlimleri arasında saygın bir konum kazanmıştır. Sâbûnî'nin Kabesun min Nûri'l-Kur'âni'l-Kerîm adlı eseri müellifin daha çok dirayet yönünü gösteren bir eserdir. Kur'an-ı Kerim'i anlamaya ve yorumlamaya çalışan müfessirlerin onu gönderiliş amacına uygun biçimde, ilahi bir kitap olduğu bilinciyle incelemeye çalışmaları gerekmektedir. İşte Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin Kur'ân-ı Kerîm'i yorumlarken benimsediği istikamet de budur. Ayetlerin incelikleri üzerinde durması ve ilahi hitabın edebi yönüne ve eşsizliğine sürekli dikkat çekmesi bunun işaretidir. Sâbûnî'nin bu eserinde Ehl-i Kitap olan Yahudiler ve Hristiyanların aynı olmadıkları anlaşılmaktadır. Yahudilerin Hristiyanlara nazaran müminlere karşı daha şiddetli oldukları belirtilmiştir. Ehl-i Kitab'ın hem daha önceki peygamberlere karşı sergiledikleri olumsuz davranışları ortaya serilmiş hem de Hz. Muhammed'e karşı geliştirdikleri komplo ve planlar tenkit edilerek onların bu inanç ve tutumları reddedilmiş, kendileri ortak bir söze, yani tevhide davet edilmiştir. Bu çalışmamızda Ehl-i kitaptan Yahudiler ve Hristiyanların kendi peygamberlerine karşı sergiledikleri tavırlar hem inanç hem de fiil yönleri ile ele alınmış, Kur'an-ı Kerim'in ilgili ayetleri esas alınarak Muhammed Ali es-Sâbûnî'nin bu mesele hakkındaki eleştirilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Muḥammad 'Alī al-Sābūnī distinguished himself in religious sciences and is one of the rare scholars of the last period. He has gained a respectable position among the scholars of our age with his works written throughout his life. Sābūnī's work named Qabesun min Nūr al-Qur'ān al-Karīm is mostly a work that shows his skill of dirāyah. Commentators who try to understand and interpret the Qur'ān should try to examine it with the awareness that it is a divine book in accordance with the purpose it was sent to. This is the direction that Muḥammad 'Alī al-Sābūnī took while interpreting the Qur'ān. His emphasis on the subtleties of the verses and his constant attention to the literary aspect and uniqueness of the divine address are signs of this. In this work of Sābūnī, it is understood that the Jews and Christians, who are Ahl al-Kitāb, are not the same. It has been stated that Jews are more violent towards believers than Christians. Both the negative attitudes of Ahl al-Kitāb towards the previous prophets were revealed, and their conspiracies and plans against The Prophet Muḥammad were criticized, and these beliefs and attitudes were rejected, and they were invited to a common word, namely, the oneness (Tawḥīd). In this study, the attitudes of Jews and Christians, who are Ahl al-Kitāb, towards their prophets were handled in terms of both belief and actual aspects, and the criticisms of Muḥammad 'Alī al-Sābūnī on this issue were included based on the relevant verses of the Qur'ān.