Halk hukuku uygulamaları (Van Erciş örneği)
Folk law (The example of Van-Erciş city)
  1. Tez No: 660049
  2. Yazar: ALİM ARLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Folklore
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sözlü kültür ortamında yaratılan, nesilden nesile sözle aktarılan, coğrafya, inanç öğeleri, sosyal, kültürel ve ekonomik yapı gibi unsurlardan etkilenilerek topluluklar arasında değişiklik gösteren, kuralları dönemin şartlarına göre değişebilen kolektif bir hafızanın ürünü olan ve toplumun iç dinamiklerini düzene oturtmak amacıyla oluşturulan kurallar bütünü, halk hukuku olarak tanımlanmaktadır. Çalışmada Van Erciş ilçesinde geçerliliğini sürdüren halk hukuku uygulamaları incelenmiştir. Çalışmanın amacı modern hukukun kaynağı olarak kabul edilen halk hukuku uygulamalarının, araştırma sahasındaki görünümlerini ortaya çıkarmak ve incelemektir. Van Erciş ilçesindeki halk hukuku uygulamaları ve bu uygulamaların işleyişi çalışma kapsamı olarak belirlenmiştir. Çalışmada araştırma sahasında uygulanmakta olan hukuki uygulamaları gözlem yöntemi kullanılarak, bu uygulamaların muhatapları, tanıkları ve uygulayıcılarından otuz ve seksen dört yaş aralığındaki kaynak kişilerle yönlendirilmiş-yönlendirilmemiş mülakat metot yöntemleri kullanılarak derlemeler yapılmıştır. Çalışmada, araştırma sahasında elde edilen bulgular Erciş halkının, toplumsal sorunlarının geleneksel hukuk içerisinde çözüme kavuşturma yöntemleri, yaptırım türleri, cezai müeyyideleri derlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Folk law is defined as it is constructed in oral culture, transmission from generation to generation, varies between communities by affected from factors, which are geography, elements of belief, social, cultural and economic structures, a product of collective memory which may change according to the conditions of the period and set of rules which are constructed to put internal dynamics of the society in order. In this study, folk law practices sustain their validity in Van Erçiş are examined. The purpose of this study is to reveal and analyze the folk law practices, which are accepted as sources of modern law, aspects in research field. Practices of folk law in Van Erciş and their operation are determined as scope of the study. Compilations were made by observation method, which is used in law practices which are applied in research field, and structured-unstructured interview methods which are applied to 30 to 84 years old target group whom are the respondents, witnesses and appliers of the practices. In the study, solution methods, types of sanction, penal sanctions of people of Erciş for their social problems within traditional law are compiled and examined.