1979 İran İslam Cumhuriyeti'nin kuruluşu ve İran'ın Suriye politikası
1979 the foundation of the Islamic Republic of Iran and the Syrian policy of Iran
- Tez No: 660054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışma da İran'ın, 1979 İslam Devrimi öncesi dönemi, devrime giden süreç ve İran'ın bölgesel faaliyetleri kapsamında Suriye ile olan ilişkileri ele alınmıştır. İran'ın 2500 yıllık kadim devlet geleneği, Şiiliğin devlet mekanizmasına etkisi ve daha önce İslam tarihinde ender görülmüş bir devrim hareketi olması açısından derinlemesine incelenmiştir. Devrim sonrası İran dış politikasını belirleyen paradigma ve İran'ın radikal bölge siyasetinin olumsuz sonuçları irdelenmiştir. Son olarak bu çalışmada İran'ın, Suriye ile kurduğu direniş ekseni, 11 Eylül olayları, Irak'ın işgali, Lübnan Hizbullah'ı ile ilişkileri, Filistin direniş örgütleri ile irtibatı, Arap Baharının etkisi ile Suriye'nin iç savaşa sürüklenmesi ve günümüze kadar devam eden çatışma ortamı İran özelinde etraflıca anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study covers Iran's relations with Syria in the context of the period before the 1979 Islamic Revolution, the process leading to the revolution and Iran's regional activities. Iran's 2500-year-old ancient state tradition, the influence of Shiism on the state mechanism and a revolutionary movement unprecedented in the history of Islam have been studied in depth. The paradigm determining Iran's foreign policy after the revolution and the negative consequences of Iran's radical regional politics were examined. Finally, in this study, Iran's axis of resistance with Syria, the events of September 11, the invasion of Iraq, its relations with Lebanon's Hezbollah, its contact with Palestinian resistance organizations, the influence of the Arab Spring and the drift of Syria into civil war and the conflict environment that continues to this day are explained in detailed.