Güzel Sanatlar liseleri 10. sınıf Batı Müziği Teori-Uygulama Dersi öğretim programı ve ders kitabının incelenmesi
Examination of Fine Ahigh schools 10th class West Music Theory-Practice Course curriculum and course book
- Tez No: 660084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Güzel Sanatlar Liselerinde 10.Sınıf Batı Müziği Teori ve Uygulama Dersi Öğretim Programı ve ders kitabının öğretmen görüşleri doğrultusunda incelemek ve bu inceleme sonuçlarından yola çıkılarak görüş ve önerileri ortaya koymak amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma Nicel bir araştırma olup araştırmanın yürütülmesinde genel tarama modeli esas alınmıştır. Araştırmanın evrenini; Türkiye'de Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Bölümlerinde 10. Sınıflar seviyesinde Batı Müziği Teori ve Uygulama dersi ile ilişkili eğitim veren öğretmenler oluşturmaktadır. Bulgular: Öğretim programının genel amaçlarına, hedeflediği becerilere, öğrenme-öğretme yaklaşımına, ölçme ve değerlendirme araç ve yöntemlerine, Öğretim programının uygulanmasına yönelik öğretmen görüşlerinin büyük ölçüde istendik yönde olduğu ve bu amaçların büyük ölçüde öğrencinin müzikal gelişimini sağlamada yeterli olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak program içerisindeki bazı olgulara azımsanmayacak derecede de olumsuz görüş olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ders kitabının“Aksak ve Eksik ölçü”,“Modal Müzik konusu”,“Akor”,“Tek Diyezli ve Tek Bemollü Tonlar”,“Sol Majör ve Mi Minör Tonunda Müziksel Okuma”,“Fa Majör ve Re Minör Tonunda Müziksel Okuma”,“Sol Majör ve Mi Minör Tonunda Müziksel Yazma”,“Fa Majör ve Re Minör Tonunda Müziksel Yazma”konusu ile ilgili öğretmen görüşlerinin büyük ölçüde istendik yönde olduğu ve bahsi geçen konularla ilgili işlenişin büyük ölçüde öğrencinin müzikal gelişimini sağlamada yeterli olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Ancak“Modal Müzik konusu”ile ilgili azımsanmayacak sayıda karşı görüşler olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırma sürecinde inceleme altına alınan öğretim programına ilişkin öğretmen görüşlerinin büyük ölçüde olumlu yönde olmakla birlikte bu programın bazı öğelerinde aksamalar yaşandığı ve programın aksayan yönleriyle ilgili öğretmen önerilerinin de dikkat alınması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bu programa ait ders kitabının çok büyük ölçüde öğrenci gelişiminde etkin rol oynadığı, kitabın sadece“Modal Müzik”konusunda yetersiz olduğu ve una ilişkin düzenlemelerin yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it has been aimed to examine the 10th grade Western Music Theory and Practice Lesson Curriculum and the textbook in Fine Arts High Schools in line with the teachers' opinions and to put forward their opinions and suggestions based on the results of this examination. Method: This study is a quantitative research and the general screening model was used in the execution of the research. Teachers who teach related to the Western Music Theory and Practice course of 10th grade in Fine Arts High School of Music in Turkey constitute the universe of this research. Results: It was found that the teachers' views on the general objectives of the curriculum, the targeted skills, learning-teaching approach, measurement and evaluation tools and methods, and the implementation of the curriculum are in the desired direction and these goals are largely sufficient to ensure the musical development of the student. However, it was found that some cases in the program had a considerable negative opinion. It was found that The textbook's“Imperfect and Incomplete Measure”,“Modal Music Subject”,“Chord”,“Single Sharp and Single Flat Tones”,“Musical Reading in G Major and M Minor Tones”,“Musical Reading in F Major and D Minor”,“Musical Writing in G Major and E Minor”,“Musical Writing in F Major and D Minor”are mostly in the desired direction with Teachers' views on the subject and it was also seen that the treatment of the aforementioned subjects is largely sufficient to ensure the musical development of the student. However, it was found that there were a considerable number of opposing opinions regarding the“Modal Music subject”. Conclusion: Although teachers' opinions about the curriculum, which were examined during the research process, were mostly positive, it was concluded that some elements of this program were disrupted and the suggestions of the teachers about the shortcomings of the program should also be taken into consideration. In addition, it has been concluded that the textbook of this program plays an active role in student development to a great extent, the book is insufficient only about“Modal Music”and that regulations should be made about it.