Türkiye'deki çeşitli meslek gruplarının e-ticaret kullanımına yönelik bir dağılım analizi (Bitlis ilindeki meslek grupları üzerinde araştırma)
A distrubition analysis for e-commerce use of various occupational groups in Turkey (Research on occupational group in Bitlis)
  1. Tez No: 660096
  2. Yazar: GÖZDE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK YERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında; E-ticaret kullanımının hangi meslek gruplarında yaygın olarak kullanıldığı, kaç yaş aralığında, hangi cinsiyet tarafından ağırlıklı kullanıldığı, hangi eğitim düzeyine bağlı olarak değişkenlik gösterip göstermediği ve gelir düzeyiyle ilişkisi olup olmadığı analiz edilmiştir. Araştırmanın kapsamı, Bitlis ili ve ilçeleri sınırları içerisinde bulunan demografik yapılar çerçevesinde cinsiyet farkı gözetmeksizin, yaşı 18'den büyük, eğitim durumu okuryazar olup olmaması dikkate alınmadan, aylık gelirine bakılmadan, 15 farklı meslek grubu içerisinde yer alan kitlelerden oluşmaktadır. Betimsel yöntemle yapılan çalışmamızda, veriler anket aracı kullanılarak toplanılmış, araştırma verilerinin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Araştırmamıza 500 meslek grubu mensubu katılmış olup, katılımcıların %74'ünün (370 kişi) e-ticareti kullandığını gözlemlenmiştir. Araştırmamızda kadınların oranı erkeklere göre sayıca az kalmış anketin sadece %28,2'lik (141 kadın) oranı kadınlardan oluşmaktadır. Ayrıca katılımcıların eğitim durumları göz önüne alındığında en yüksek katılımın %35'2 ile (176 kişi) lisans mezunları olduğu görülmüştür. E-ticaret kullanımı için medya okuryazarlığı eğitimlerinin artırılması, hayat boyu eğitim merkezlerinde e-ticaret kullanımı eğitimleri düzenlenmesi, e-ticaret kullanımı konusunda firmaların daha açık, net ve anlaşılır şekilde bilgilendirme çalışmaları yapmaları önerilmektedir. Sonuç olarak, meslek grubu mensuplarının e-ticaret kullanım oranlarının yüksek olduğu ve bu oranların zamanla daha da yükselebileceği, bireylerin ihtiyaçlarını zamanla daha çok elektronik ticaret kullanarak karşılayabileceği öngörülmüş, elektronik ticaretin hayatımızın vaz geçilmez bir parçası haline gelebileceğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether the use of e-commerce varies depending on the profession group, age, gender, education level, and income level in Bitlis. As a result of this study, the frequency of use of e-commerce was analyzed in detail according to different gender, occupational groups, age ranges and education levels. The scope of the research consists of masses of 15 different professions, regardless of gender, regardless of their monthly income, regardless of whether they are illiterate or not, regardless of their educational status, within the framework of demographic structures within the borders of Bitlis province and its districts. In our descriptive study, the data were collected using a survey tool, and the SPSS 22.0 program, the Statistical Program for Social Sciences, was used in the analysis of the research data. 500 profession group members participated in our research and it was observed that 74% of the participants (370 people) used electronic commerce, and the proportion of women was less than men, and only 28.2% (141 women) of the questionnaire consisted of women. Also, considering the educational status of the participants, the highest participation was found to be undergraduate graduates with 35% (176 people). It is recommended that companies increase their media literacy training for e-commerce use, organize e-commerce use training in life-long training centers, and inform companies about using e-commerce more clearly, clearly and comprehensively. As a result, we can say that the rate of electronic commerce usage of members of the profession group is high and these rates may increase with time that individuals can meet their needs by using more electronic commerce over time, and electronic commerce can become an indispensable part of our lives.